Dodik: Republika Srpska ne može sarađivati sa visokim predstavnikom u BiH

Izvor: B92, 21.Jun.2023, 17:36

Dodik: Republika Srpska ne može sarađivati sa visokim predstavnikom u BiH

Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik poručio je da Srpska ne može sarađivati s visokim predstavnikom u BiH, jer, kako je naveo, on trenutno ne postoji.

Dodik je ponovio da osoba koja se lažno predstavlja i koju deo međunarodne zajednice pokušava da nametne kao visokog predstavnika nikada nije potvrđena u Savetu bezbednosti UN.

"Neka (američki ambasador u BiH) Majkl Marfi javnosti pokaže >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << takvu odluku kad već Republiku Srpsku podseća na njene Dejtonske obaveze. Što opet nije njegov posao da tumači taj sporazum jer država koju on predstavlja nije strana potpisnica Dejtonskog sporazuma", napisao je Dodik na Tviteru.

On je istakao da Narodna skupština Republike Srpske ima legitimno pravo i ustavnu obavezu da štiti Republiku Srpsku od antidejtonskih aktivnosti lažnog visokog predstavnika i zato je predložila izmene zakona i drugih propisa kojima će se regulisati da se u "Službenom glasniku Srpske" ne objavljuju njegove odluke.

Dekan Pravnog fakulteta Univerziteta u Banjaluci Željko Mirjanić izjavio je danas Ustavni sud BiH nema liegitimitet, koliko u njemu nema predstavnika oba entiteta.

"Ustavni sud BiH treba da objasni stručnoj javnosti i građanima svoj odnos prema Ustavu BiH, a u ovom konkretnom slučaju, svoj odnos prema odredbama Ustava o Ustavnom sudu BiH. To kažem jer je odluka Ustavnog suda BiH, o kojoj govorimo takva da dovodi u pitanje organizaciju, a to znači sastav i odlučivanje u Ustavnom sudu BiH, te otvara i šire pitanje, a to je pitanje sastava i odlučivanja o institucijama BiH", istakao je Mirjanić.

Objašnjava da se prema Ustavu BiH, sudije Ustavnog suda biraju iz oba entiteta što, kako kaže, znači da mora obezbediti takav sastav.

"Ne može se ta odredba zanemariti iz razloga što legitimnost odluka Ustavnog suda BiH i legitimnost odluka drugih intsitucija BiH počiva na ustavnom stavu, na ustavnoj suštini, da se organi institucija BiH i način odlučivanja u njima, zasniva na učešću predstavnika oba entiteta", naveo je Mirjanić. Dodaje da je to upravo ono što daje legitimitet odlukama.

"Ono što je važno za institucije Republike Srpske i za sve građane u BiH, jeste da se odvija proces takozvane evolutivne promene Ustava. Ta promena nije predviđena Ustavom, već je predviđeno da se Ustav BiH može menjati amandmanima. Međutim, svedoci smo da ova odluka dovodi u pitanje legitimitet rada Ustavnog suda", ukazao je Mirjanić.

Komentarišući potez vlasti u Srpskoj i rok da do petka u podne Ustavni sud povuče spornu odluku, Mirjanić ističe da ovde nije reč o bojkotu i ultimatumu, već o opravdanim pitanjima na koja Ustavni sud BiH treba da odgovori. "

Ustavni sud za svoj rad odgovara građanima BiH i svima koji žive u BiH. To nije institucija iznad Ustava, to nije institucija koja može da tumači Ustav kako ona misli. Ne može da funkcioniše, a da neuvažava volju građana BiH", naveo je Mirjanić, prenela je RTRS.

Ustavni sud BiH izbrisao je odredbu u Pravilu ovog suda o odgađanju sjednice ako ne prisustvuju najmanje trojica sudija koje je izabrao Predstavnički dom Parlamenta FBiH i najmanje jedan sudija kojeg je izabrala Narodna skupština Republike Srpske.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.