Izvor: B92, 16.Dec.2010, 16:25 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Zabranjen ulaz u holandske "kafiće"
London -- Sud je zaključio da je grad Mastriht bio u pravu kada je 2005. svojim propisom zabranio strancima da ulaze u kafiće u kojima se prodaje marihuana.
Propis ima za cilj da se smanji broj takozvanih narkoturista iz Belgije i Nemačke.
Holandija ukupno broji oko 700 kafića u kojima je moguće kupiti i pušiti marihuanu.
Uzgoj i prodaja lakih droga u "kofi šopovima" nisu legalni ali ne predstavljaju krivično delo.
Koalicija desnog >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << centra namerava da takve "kafiće" pretvori u privatne klubove, uvođenjem članarine, usled zabrinutosti o pretnji koju narkoturizam predstavlja za holandski način života.
Oni koji se sa tom namerom ne slažu tvrde da bi to predstavljalo kršenje evropskih propisa koji garantuju slobodno tržište dobara i usluga.
U Holandiji se toleriše upotreba manjih količina kanabisa.
Kupovina i posedovanje su ograničeni na 5 grama po odrasloj osobi, bez obzira na državljanstvo korisnika.
Zabrana turistima da uđu u džoint-kofi šopove u Mastrihtu ne krši zakone
Izvor: Blic, 16.Dec.2010
HAG - Evropski sud pravde odlučio je danas da holandski grad Mastriht nije prekršio evropske zakone kada je zabranio strancima da ulaze u kafiće u kojima se prodaje marihuana...Prema oceni suda Evropske unije, čije je sedište u Luksemburgu, odluka Mastrihta, grada na jugu Holandije, kojom je 2005....












