Izvor: Nezavisne Novine, 13.Jun.2016, 13:11   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Velšani za Uniju, Englezi protiv

LONDON - Britanija je podijeljena oko napuštanja EU, a to pokazuje i činjenica da su neki okruzi i dijelovi Kraljevstva već odlučili za šta će glasati. Okrug Keredidžn u Velsu nepodijeljeno je za ostanak, dok okrug Haverings kod Londona želi da napusti EU.

Prema ispitivanju javnog mnjenja, koje je sproveo britanski institut "JuGov", okrug Haverings je najmanje za Uniju, dok je Keredidžn >> Pročitaj celu vest na sajtu Nezavisne Novine << najskloniji.

Zašto su upravo Velšani pristalice EU jasno je iz odgovora stanovnika Keredidžna.

"U ovom mjestu Englez nije isto što i Velšanin", odgovara jedan od mještana i potvrđuje da su Velšani "definitivno bliže EU nego Engleskoj".

Velšani su ponosni na svoj jezik, a EU je podsticala očuvanje velškog jezika, navode neki mještani.

Velsu treba novac iz EU, jer iz Londona ne dobija nikakvu podršku. NJihovi farmeri ne bi mogli preživjeti bez podsticaja iz Brisela.

Izlaskom iz EU seljaci bi izgubili i prednost na tržištu. Oznaka porijekla koja štiti francuski šampanjac ili italijanski sir "Parmezan" ne bi više vrijedila za velšku janjetinu.

U najjačoj tvrđavi zagovornika izlaska Velike Britanije iz EU - okrugu Haverings ne razumiju probleme Velšana i kažu da ih Velšani "nerviraju".

"Svako dolazi ovamo i iskorišćava nas", smatraju mještani Haveringsa.

Oni tvrde da sloboda kretanja po EU nije nešto pozitivno. "Trebaju nam bolje kontrole granica i sistem useljavanja kao kod Australijanaca", vjeruju mještani engleskog Haveringsa.

U kući nekadašnjeg premijera Margaret Tačer, u gradu Romfordu, pripremaju referendumsku kampanju. Ispred centrale konzervativaca su veliki plakati sa natpisom: "Glasaj za izlazak", a tako su oblijepljeni i prozori do ulice.

Mještani ističu da njima u Engelskoj "nikada niko nije dolazio da kaže kako treba da regulišu svoje stvari."

Ribari iz ovog mjesta žele napolje iz EU. "U našim vodama svako može da ribari, a mi se moramo pridržavati kvote od 24 odsto", objašnjava jedan od njih.

Naime, članice EU iz vlastitih mora smiju izlovljavati samo 24 odsto ribe, podsjeća "Dojče vele".

"Mislim da se raspoloženje u zemlji okreće prema napuštanju EU", navodi jedan od mještana Haveringsa i navodi da ljudi žele da britanska Vlada sama donosi zakone, umjesto da ih neko nameće.

Referendum o ostanku ili izlasku iz EU biže odžan 23. juna.
Pogledaj vesti o: London

Nastavak na Nezavisne Novine...



Povezane vesti

Velšani: Nismo Englezi, ostajemo u EU!

Izvor: Vesti-online.com, 13.Jun.2016

Britanija je podeljena oko napuštanja EU, a to pokazuje i činjenica da su neki okruzi i delovi Kraljevstva već odlučili za šta će glasati, javljaju agencije...Okrug Keredidžn u Velsu nepodeljeno je za ostanak, dok okrug Haverings kod Londona želi da napusti EU. Prema ispitivanju javnog mnjenja,...

Nastavak na Vesti-online.com...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Nezavisne Novine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Nezavisne Novine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.