
Izvor: Blic, 01.Jun.2011, 01:10 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Udvostručiće se cene hrane u svetu
LONDON - Rast cena životnih namirnica dovodi u sve bezizlazniju situaciju delove stanovništva koji i danas jedva uspevaju da kupe hranu odgovarajućeg kvaliteta. Zbog toga su neophodne radikalne reforme globalnog prehrambenog sistema, upozorava međunarodna organizacija za borbu protiv siromaštva i nepravde „Oksfam”.
Prema njenim prognozama, prosečna cena osnovnih poljoprivrednih kultura povećaće se do 2030. >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << godine za 120-180 odsto, pri čemu će 50 odsto rasta prouzrokovati klimatske promene.
„Oksfam” poziva svetske lidere da poboljšaju propise koji se odnose na tržište hrane i investiraju u globalni fond za klimu. „Neophodno je da analiziramo prehrambeni sistem ako želimo da prevaziđemo probleme koje izazivaju klimatske promene, vrtoglavi rast cena namirnica i nedostatak obradivog zemljišta, vode i energije”, kaže Barbara Stoking, izvršna direktorka „Oksfama”.
Istraživanje koje je sprovela ova organizacija pokazuje da najsiromašniji danas troše do 80 odsto prihoda na hranu, pri čemu je situacija najteža u Gvatemali, Indiji, Azerbejdžanu i istočnoj Africi.
„Oksfam” apeluje na svetske lidere da osnuju globalni fond za klimu „kako bi ljudi mogli da se zaštite od uticaja klimatskih promena i budu bolje opremljeni za proizvodnju neophodnih namirnica”.
Prema izveštaju, loš prehrambeni sistem uzrokuje „glad i istovremeno gojaznost, neprihvatljivo rasipanje i zapanjujuće pogoršanje kvaliteta prirodne sredine”. Kako se navodi, „moć, iznad svega, odlučuje o tome ko će jesti, a ko neće”, a postojeći prehrambeni sistem kreirala je manjina u sopstvenu korist.
„Oksfam” traži od svetskih lidera da se dogovore o novim propisima za upravljanje tržištom hrane kako bi se stalo na put gladovanju siromašnih, odnosno da povećaju transparentnost na tržištu osnovnih namirnica, povećaju rezerve hrane, okončaju politiku promovisanja biogoriva i investiraju u mala poljoprivredna gazdinstva.