Izvor: B92, 14.Apr.2008, 18:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

UN: Nema novog pregovarača

Njujork, Moskva -- Generalni sekretar UN trenutno ne planira da imenuje pregovarača za neke nove razgovore Beograda i Prištine, kažu u kancelariji porparola Ki Mun Bana.

Londonski "Tajms" pisao je prošle nedelje da bi Ki Mun Ban mogao da imenuje Žan-Marija Genoa za pregovarača koji bi pokušao da obnovi razgovore između Beograda i kosovskih Albanaca. "Ti izveštaji nisu tačni. Trenutno ne postoje planovi za imenovanje nekog specijalnog pregovarača", rekao je agenciji >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Beta Brenden Varma, iz kancelarije portparola generalnog sekretara UN.

Rezultat toga bi, prema "Tajmsu", mogao da bude novi "prelazni period" bez "određenog statusa" u kome bi se našlo Kosovo, uprkos proglašenju nezavisnosti 17. februara, koju su priznale mnoge zemlje.

Varma nije odbacio mogućnost da Geno doputuje u Beograd, kao što to najavljuju neki mediji, ali ne u svojstvu specijalnog izaslanika ili novog pregovarača.

"Geno bi mogao da uskoro dođe u region, ali ne kao specijalni izaslanik ili novi pregovarač, već kao šef našeg odeljenja za mirovne operacije", rekao je Brenden Varma, iz kancelarije portparola generalnog sekretara UN.

Rusija: Prenos ovlašćenja nelegitiman

Rusija je generalnom sekretaru Ujedinjenih nacija Ki Mun Banu ukazala, tokom njegove prošlonedeljne posete, da su nelegitimni pokušaji da se ovlašćenja sa misije UN na Kosovu prenesu na druge strukture, "stvorene mimo odluka Saveta bezbednosti" UN, saopštilo je danas Ministarstvo inostranih poslova Rusije.

"Pri razmatranju situacije na Kosovu, ruska strana je naročito naglasila da Rezolucija 1244 SB UN i njome ustanovljen mandat misije UN ostaju na snazi, a da su pokušaji da se predaju ovlašćenja sa UNMIK-a na druge strukture, stvorene mimo odluka SB, nelegitimne", navedeno je u saopštenju posle posete Bana od 9. do 11. aprila.

Sagovornici su Banu ukazali da je jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova protivpravno i nepravedno i da će još dugo uticati na opštu međunarodnu situaciju, kao i da ignorisanje Rezolucije 1244 i podrška jednostranom proglašenju nezavisnosti ruši sistem izgrađen na pravnoj subjektivnosti i suprotno je međunarodnom pravu.

Generalnom sekretaru je, takođe, skrenuta pažnja da je "kosovski presedan" negativno uticao na klimu u odnosima Gruzije i otcepljene Abhazije.

Gruzija povlači vojnike

Gruzija će se, krajem ove nedelje povući svoje vojnike iz sastava međunarodnih mirovnih snaga na Kosovu, najavio je prvi zamenik ministra odbrane Gruzije Batu Kutelia.

"Planirano da povučemo svoje mirotvorce ove nedelje. Radi se o 180 ljudi", izjavio je Kutelia za agenciju Rojters. On je objasnio da je cilj povlačenja gruzijskih vojnika sa Kosova, njihovo razmeštanje u Avganistanu. Gruziski kontigent od 180 vojnika bio je raspoređen u sektoru Jug sa sedištem u Prizrenu.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.