Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 13.Feb.2012, 20:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Sirija odbacila predlog Arapske lige
LONDON -
Sirija je danas kategorično odbacila predlog Arapske lige o upućivanju zajedničke mirovne misije Ujedinjenih nacija i arapskih zemalja u tu zemlju.
Sirijski izaslanik u Kairu Jusuf Ahmed izjavio je da plan "odražava histeriju ovih vlada", preneo je Bi-Bi-Si (BBC).
Sirijska novinska agencija SANA prenela je da je neimenovani sirijski zvaničnik izjavio da >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << Sirija odbacuje sve odluke koje predstavljaju flagrantno mešanje u unutrašnje poslove zemlje i povredu njenog nacionalnog suvereniteta i da je odlučna u nameri da "ponovo uspostavi bezbednost", uprkos inicijativi Arapske lige.
Evropska unija je podržala poziv Arapske lige da se u Siriju uputi zajednička mirovna misija Ujedinjenih nacija i arapskih zemalja i zatražila od Sveta bezbednosti UN da deluje u cilju zaustavljanja nasilja u toj zemlji.
"Pozdravljamo ove smele odluke i snažnu i jasnu posvećenost i liderstvo koje ispoljava Arapska liga u cilju rešavanja krize u Siriji", izjavio je Majkl Man, portparol visoke predstavnice EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton, preneo je AFP.
Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov izjavio je da Moskva očekuje da dobije objašnjenje od Arapske lige o njenoj inicijativi da pošalje zajedničke mirovne trupe u Siriju, zajedno sa UN.
"Proučavamo tu inicijativu i nadamo se da će nam naši prijatelji iz Arapske lige dati objašnjenje pojedinih odredbi. Očekujemo da ćemo u narednim danima sa našim arapskim kolegama autorima inicijative razjasniti njene praktične i zakonske mogućnosti", izjavio je Lavrov.
Arapska liga je u nedelju usvojila rezoluciju kojom se traži od SB UN da odobri zajedničku misiju UN i arapskih mirotvoraca u Siriji.
Pogledaj vesti o: London
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...
Al Kaida uz opoziciju
Izvor: Danas, 13.Feb.2012
Sirija je kategorično odbacila rezoluciju Arapske lige kojom se traži pokretanje mirovne misije sastavljene od arapskih država i UN u cilju okončanja jedanaestomesečnog konflikta. Sirijski izaslanik u Kairu Jusuf Ahmed izjavio je da plan pokazuje „histeriju vlada koje su ga osmislile“.






















