SAD i OPEK ne staju, svet prezasićen

Izvor: B92, 07.Avg.2015, 09:29   (ažurirano 02.Apr.2020.)

SAD i OPEK ne staju, svet prezasićen

Cene nafte su tokom trgovanja u Aziji pale, usled zabrinutosti od prekomernih globalnih zaliha i različitih perspektiva vezano za tražnju energenata.

Američka "laka" nafta (WTI) za isporuku u septembru pojeftinila je na Njujorškoj berzi na 44,83 dolara, u odnosu na 47,12 dolara nedelju dana ranije, dok je nafta tipa "brent" za septembarsku isporuku u Londonu pojeftinila na 49,73 dolara sa prošlonedeljnih 52,21 dolar, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << prenosi agencija Frans pres.

Glavni krivac za pad cena nafte je, prema ocenama analitičara, prezasićeno globalno tržište nafte koje je izazvalo sunovrat cena nafte od preko 50 odsto od sredine 2014. godine.

"Uravnoteženje zaliha i tražnje će se verovatno pokazati kao teže ostvarivo nego što se prvobitno mislilo", navodi se u izveštaju američke investicione banke Goldman Saks.

Sjedinjene Američke Države trenutno proizvode rekordne količine nafte, a Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEK) nastavlja da premašuju kvotu kartela od 30 miliona barela dnevno.

Nastavak na B92...



Povezane vesti

Prekomerne globalne zalihe oborile cenu nafte

Izvor: Kamatica.com, 07.Avg.2015

Cene nafte su tokom današnjeg trgovanja u Aziji pale, usled zabrinutosti od prekomernih globalnih zaliha i različitih perspektiva vezano za tražnju energenata...Američka "laka" nafta (WTI) za isporuku u septembru pojeftinila je na Njujorškoj berzi na 44,83 dolara, u odnosu na 47,12 dolara nedelju...

Nastavak na Kamatica.com...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.