Rudnik zlata u našem dvorištu

Izvor: Politika, 07.Jun.2008, 23:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Rudnik zlata u našem dvorištu

Vinčanska kultura je najstarija metalurška kultura u Evropi, kaže arheolog Miljana Radivojević, nagrađena za najbolju master tezu na londonskom koledžu UCL

Nagrada za najbolju master tezu na prestižnom londonskom koledžu UCL i titula najboljeg master studenta godine pripala je našoj Miljani Radivojević koja je pre samo godinu dana otišla u London na usavršavanje iz oblasti arheometalurgije i već došla do izvanrednih rezultata.

Kako za naš list >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << objašnjava ova 28-godišnja devojka, njena istraživanja su nedvosmisleno pokazala da je vinčanska kultura najstarija metalurška kultura u Evropi, i da obrada metala nije stizala u Evropu sa Bliskog istoka, već upravo sa Balkana. Bliski istok, objašnjava, ima svoje autentične nalaze, ali ideja da se sve rađa na Istoku nije baš sasvim tačna jer se stalno dolazi do novih otkrića koja pokušavaju da taj prostor, ipak, malo prošire.

Put do Londona Miljanuje vodio odpoznate Istraživačke stanice Petnica, u kojoj se zainteresovala za vinčansku kulturu, preko Filozofskog fakulteta u Beogradu gde je na grupi za arheologiju bila student generacije (9,70), potom student prodekan i student prorektor. Članak o novim metodama u arheometalurgijipročitala je u novinama, na internetu pronašla odgovarajući kurs na londonskom UCL institutu, kontaktirala profesora i istakla svoje dosadašnje rezultate i interesovanje za ovu temu, objasnivši da u Srbiji ima pristup materijalu koji je izvanredan.

Profesor Tilo Reren, oduševljen, jer se o vinčanskoj kulturi inače malozna, savetovao joj je da se prijavi za master studije i stipendiju „Marija Kiri”, da bi joj novčana podrška uskoro stigla i od naših ministarstava nauke i kulture, kao i Tokio fonda Univerziteta u Beogradu. Školovanje u Londonumoglo je da počne.

Sa mentorom Tilom Rerenom Miljana je prošle godine došla u naš Narodni muzej, izdvojila arheološke nalaze koje je na lokalitetu Belovodesakupio arheolog Duško Šljivar i potom krenula sa ispitivanjima materijala u najboljim svetskim laboratorijama.

– I ranije su postojale teorije pionira arheometalurgije Miodraga Grbića (istraživanja Pločnika) i Borislava Jovanovića (istraživanja Rudne glave), aovim najnovijim rezultatima definitivno smo lokalizovali proizvodnju i najnapredniju tehnološku kulturu u Evropi, koja datiras kraja šestog milenijuma. Dobijene datume potvrdilismo u Oksfordskoj laboratoriji za materijale, istraživanjem arheologa sa Kembridža Dušana Borića. Uspeli smo da lociramo radionicu bakra usred Balkana koja po svom izotopskom otisku odgovara depozitima iz istočne Srbije. Reč je o rudi koja je eksploatisana u istočnoj Srbiji i prerađivana na lokalitetu Belovode, a u ovom trenutku imamo kredita da kažemo da je tehnologija prerade metala bila jedinstvena i samostalna na Balkanu, koliko nezavisna od Bliskog istoka dalja istraživanja će pokazati.

Nakon dobijenih rezultata na prestižnom institutu, prilika za nastavak istraživanja Miljane Radivojević u ovom trenutku gotovo je idealna. Prema njenom mišljenju, vinčanska kultura predstavlja neverovatnu arheološku baštinu koja u budućnosti može mnogo da doprinese promociji naše zemlje jer bi jedinstveniarheološki parkna ovom lokalitetuveć bio neponovljiva atrakcija za turiste.

– Imamo zlatan rudnik u našem dvorištu i ne moramo da proputujemo pola sveta da bismo nešto otkrili. Ljudi iz Britanije odlaze u Afriku, Južnu Ameriku, Aziju, Indiju kako bi vršili iskopavanja, a ja ne vidim boljeg mesta na svetu nego da istraživanja radimo kod svoje kuće. Uz dovoljnu dozu patriotizma, sav entuzijazam prema nauci i sjajno obrazovanje sticano u zemlji i inostranstvu možemo mnogo toga da uradimo, kažeMiljana Radivojević.

Na pitanje šta je nezaobilazno ukoliko se želi uspeh, odgovorila je:

– U životu je važno da se sve radi sa verom i ljubavlju, srcem i takvom posvećenošću kao da je u pitanju najvažnija stvar na svetu. Neophodno je da ste okruženi ljudima koji vas razumeju i podstiču, a potom i da vam se otvore vrata da vidite svet da ne biste bez tog daška novih iskustava i putovanja živeli u zabludi. Svi naučnici koje sam do sada upoznala na svetskim skupovima skromnisu i jednostavniljudi, puni mudrih saveta i dobrih idejai svi imaju istu misao da nema odustajanja i da samo velika odricanja daju visoke rezultate. I kada vam svi oni ponove istu stvar, onda je jasno da su to univerzalni principi uspeha.

------------------------------------

Uložimo da bi nam se vratilo

Usavršavanje na trogodišnjim doktorskim studijama i unapređenje dosadašnjeg rada Miljanu Radivojević staje i dodatnog angažmana kako bi obezbedila sredstva za nastavak školovanja. Polovinu sume za školarinu (45.000 funti) dobila je od britanske vlade, uz podršku Egzit fondacije Dušana Kovačevića, a nada se da će do početka školske godine ostatak stići i od naših institucija i sponzora.

– Novac uložen u moje master studije apsolutno se isplatio jednim sjajnim otkrićem, svetskom akademskom pažnjom i nagradama koje sam dobila. Do sad je postojala samo vera u moj rad, a sada imamo i konkretne rezultate. Imam velike planove i ideju da ovdeoformimo multidisciplinarni centargdebismo obučili ljude da rade arheološkeanalize koje se ne rade nigde u regionu, kaže mlada naučnica.

Mirjana Sretenović

[objavljeno: 08/06/2008]

Nastavak na Politika...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.