Raskol u Evropi

Izvor: RTS, 11.Feb.2009, 13:41   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Raskol u Evropi

Evropski lideri okupiće se krajem meseca na samitu u Briselu u nastojanju da pomire stavove o prevazilaženju ekonomske krize. Sarkozi za nekoliko dana uspeo da naljuti Britance, Nemce, Čehe i Slovake, piše britanska štampa.

Londonski list "Indipendent" piše da će se evropski lideri krajem ovog meseca okupiti u Briselu, u nastojanju da pomire sukobljene stavove, smire uzavrele strasti i zaustave bauk protekcionizma koji, usled ekonomske krize, preti Evropskoj uniji.
>> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << />
Premijer Češke, koja trenutno predsedava Unijom, nazvao je planirani samit revolveraškim obračunom, čija bi, piše Indipendent, glavna meta mogao da bude francuski predsednik Sarkozi.

Britanski mediji prenose da Sarkozi "u roku od samo nekoliko dana uspeo da naljuti Britance, Nemce, Čehe i Slovake".

Odbacujući recept Gordona Brauna za prevazilaženje krize, Sarkozi je rekao da su se Britanci opredelili za smanjenje PDV-a pošto, za razliku od Francuske, više nemaju nikakvu industriju.

Francuskim automobilskim kompanijama preporučio je da svoje pogone u Slovačkoj i Češkoj vrate kući, dok se Angeli Merkel zamerio zalaganjem za zajedničku ekonomsku politiku unutar evrozone.

Sarkozijeve kontroverzne izjave, ali i druge svađe unutar EU, navele su češkog premijera Mireka Topolaneka da članice evrozone optuži za kršenje postojećih pravila i odstupanje od slobodnog tržišta.

Ako rezultat "obračuna" bude dogovor da se više ne svađamo preko medija i da zaustavimo protekcionizam, sastanak će ispuniti svrhu, rekao je Topolanek, a prenosi Indipendent.

Autoindustrija ne zaslužuje finansijsku pomoć

"Fajnenšel tajms" kritikuje najavljenu pomoć francuskim, ali i drugim proizvođačima automobilima širom sveta, ocenjujući da taj sektor ne zaslužuje nikakav poseban tretman i povlastice.

Napominjući da su Francuska, Nemačka, Švedska, Španija, Amerika i Britanija već pripremile planove za podsticanje kupovine novih automobila, Fajnenšl Tajms ocenjuje da ne bi trebalo subvencionisati i štititi ni taj, niti bilo koji drugi industrijski sektor.

Ako je uzrok problema nedostatak tražnje, zašto se on ne rešava monetarnim i fiskalnim podsticajima, pa neka potrošači sami odluče šta žele da kupuju.

Od poreskih obveznika ne sme se tražiti da kupuju automobile koji im nisu potrebni, dodaje list.

Veliki prostor u medijima dobilo je svedočenje direktora propalih britanskih banaka pred nadležnim odborom parlamenta.

"Žao im je, ali ponajviše zbog toga što su sami usled finansijskog kolapsa ostali bez miliona funti", komentarišu britanski analitičari.

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.