Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 26.Feb.2018, 06:06 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Premijerka na Investicionom samitu: Fantastična 2017.
Premijerka Ana Brnabić ocenila je danas da je za Srbiju 2017. godina bila fantastična uz više stranih investicija nego u ostatku regiona.
"Imali smo fantastičnu 2017. godinu u kojoj je bilo 2,6 milijardi evra direktnih stanih investicija", kazala je ona na investicionom samitu za Zapadni Balkan Evropske banke za obnovu i razvoj u Londonu.
Upitana o prednostima za investitore u Srbiji, Brnabić je podsetila da je Srbija upravo uspešno okončala aranžman sa >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << MMF uz ocenu te finansijske institucije da je situacija u zemlji znatno poboljšana i da je postignuta makroekonomska stabilnost.
"Mi sada imamo osnovu za rast i očekujemo da taj rast bude dinamičniji od dosadašnjeg", rekla je ona i dodala da je javnu dug smanjen da 57 odsto BDP, da je nezaposlenost unutar planiranog okvira i da su sve relevantne finansijske agencije dale Srbiji bolji kreditni rejting.
Govoreći o prioritetima Brnabić je rekla da je digitalizacija na prvom mestu ali da su među prioritetima putna i energetska infrastruktura.
"Digitalizacija je apsolutno prioritet broj jedan i u privatnom i u javnom sektoru pružanjem elektronskih usluga za građane i za firme", rekla je ona.
"Ta veoma značajna investicija će nam se vratiti kroz izgradnju odnosa, kroz to što će ljudi ostati u Srbiji i regionu da bi razvijali sopstvene startapove i mala i srednja preduzeća", dodala je ona.
Ona je izjavila da su prioriteti i završetak koridora 10 i 11, rekonstrukcija i modernizacija pruge Beograd-Budimpešta i autoput Niš, Merdare, Priština, Tirana, Drač kao i izgradnja gasne interkonekcije sa Bugarskom što će, po njenoj oceni, doprineti energetskoj održivosti i stabilnosti regiona.
Predsednica Vlade Srbije će takođe učestvovati na panelu o povezivanju u regionu, gde će govoriti o digitalnoj agendi za region Zapadnog Balkana, a predstaviće i mogućnosti i povoljnosti ulaganja u Srbiji.
Tokom učešća na samitu, planiran je sastanak Brnabić sa predsednikom EBRD-a, Sumom Čakrabartijem i v.d. zamenikom pomoćnika državnog sekretara SAD za Evropu i Evroaziju, Metju Palmerom.
Predsednica Vlade prisustvovaće prijemu koji će za premijere Zapadnog Balkana organizovati britanska premijerka Tereza Mej.
Skupu prisustvuju ostali predsednici vlada regiona Zapadnog Balkana, ministri, vodeći privrednici i investitori.
Prvi Investicioni samit zemalja Zapadnog Balkana, održan je u februaru 2014.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...









