Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 24.Sep.2012, 14:32 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Otvaranje "Kristal" centra za održive gradove
LONDON -
U Londonu će danas biti otvoren "Kristal" centar za održive gradove kojim će kompanija Simens predstaviti neka od rešenja za bolji i humaniji život u gradovima.
"Kristal" je "pametna Simensova zgrada" koja će postati stalno mesto okupljanja gradonačelnika, političara, urbanih planera, arhitekata i eksperata za infrastrukturu, predstavnika lokalne zajednice, međunarodnih posetilaca i obrazovnih grupa >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << od školaraca do postdiplomaca.
Stručnjaci sektora "Infrastruktura i gradovi" kompanije Simens kažu da se upravo u "Kristalu" nalaze rešenja za bolju budućnost naših gradova koja su na raspolaganju svima.
Ultramoderna londonska zgrada namenjena je dijalogu, istraživanju i učenju, a otkriva načine na koje možemo da smanjimo štetan uticaj na okruženje koristeći održive tehnologije.
Zgrada je smeštena u centru novog londonskog "Grin Enterprajz" distrikta, a nastala je kao rezultat saradnje između Londona i kompanije Simens.
Već je postala obeležje tog distrikta, a očekivanja su da tu bude posla za 6.000 novih radnika.
Simens je u taj projekat uložio 30 miliona funti.
Građevina koristi sunčevu energiju i toplotne zemne pumpe, kako bi stvarala sopstvenu energiju, što znači da se ne koriste fosilna goriva, električna energija se skladišti u akumulatorima, a kišnica se prikuplja kako bi se preradila u pijaću vodu.
U okviru "Kristala" nalaze se stanice za punjenje električnih automobila, pa će zgrada postati deo londonske mreže za punjenje ove vrste vozila, a dizajn zgrade inspirisan je oblikom kristala.
Za London "Kristal" ima i istorijski i kulturni značaj, jer inspiraciju crpi iz Kristal Palasa, koji je očarao posetioce Velike izložbe u Londonu 1851. godine i koji je tada predstavljao inovaciju i poslednju reč tehnologije industrijske revolucije.
Pametna zgrada promoviše rešenja iz najmlađeg sektora kompanije Siemens koji je nazvan "Infrastruktura i gradovi" i koji je počeo da radi 1. oktobra prošle godine, a plan je nemačke kompanije da postane vodeći učesnik u dinamičnom razvoju gradova i investiranju u urbanu infrastrukturu.
U svetu danas više od polovine ukupnog stanovništva živi u gradovima, a procenjuje se da će u roku od 20 godina taj broj narasti na 1,4 milijarde, odnosno 60 odsto ukupnog broja stanovnika planete.
Simens je tu video prostor za svoj novi program koji treba da pomogne da se razvoj gradova uskladi s dobrim kvalitetom života.
U Srbiji je Simens prisutan u raznim oblastima već 125 godina, a za novembar ove godine planira se u Beogradu predstavljanje studije "Urbani izazovi grada Beograda" koja će pokušati da odgovori na neke od izazova s kojima se suočava Beograd, posebno u oblasti energetike saobraćaja, vodne infrastrukture, zaštite životne sredine ...
Kampanju energetske efikasnosti i zaštite životne sredine Simens u saradnji s lokalnim zajednicama u Srbiji sprovodi još od 2009. godine, a događaj koji je planiran za novembar normalan je nastavak te akcije, priprema se s vodećim domaćim stručnjacima iz tih oblasti, a istraživanja o održivoj infrastrukturi i životnoj sredini za studiju se privode kraju.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






