Od Londona do Sidneja uskoro za samo dva sata?

Izvor: B92, 20.Maj.2016, 20:52   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Od Londona do Sidneja uskoro za samo dva sata?

Naučnici australijskog Ministarstva odbrane uspešno su lansirali hipersoničnu letelicu koja putuje sedam i po puta brže od zvuka.

Letelica je deo projekta HIFiRE (Hypersonic International Flight Research Experimentation), a lansirana je u Južnoj Australiji, piše Independent.

“Uspeh koji smo postigli na testiranju označava korak bliže ka stvaranju hipersonične letelice. Ova vrsta tehnologije mogla bi da promeni način na koji putujemo, i smanji troškove putovanja >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << u svemir”, izjavio je doktor Zelinski, vodeći naučnik ministarstva.

Eksperimentalna raketa, nazvana HIFiRE 5B, dosegla je brzinu od 9.200 kilometara na čas na visini od 278 kilometara.

Projekat vredan 54 miliona dolara namenjen je istraživanju potencijala aeronautičkih sistema hipersonične brzine – letelica koje mogu da putuju pet (i više) puta brže od zvuka, ili oko 6.700 kilometara na čas. Ukupno će biti testirano 10 letelica.
Pogledaj vesti o: London

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.