Izvor: RTS, 28.Apr.2011, 13:40 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Obuka terorista u džamijama
Ekstremisti terorističke mreže Al Kaida obučavani su u više džamija i islamskih centara širom sveta, piše "Dejli Telegraf", pozivajući se dokumente "Vikiliksa".
Al Kaida je regrutovala i obučavala ekstremiste u deset džamija i islamskih centara širom sveta, uključujući dve u Londonu, kao i po jednu u Milanu, Montrealu i Lionu, objavio je britanski Dejli Telegraf, pozivajući se na depeše Vikiliksa.
>> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << />
Dokument koji su koristili istražitelji u zatvoru američke vojne baze Gvantanamo, sastavili su američki obaveštajci.
U njemu se navodi da su, među džamijama koje regrutuju teroriste, uz pet džamija u Pakistanu, Avganistanu i Jemenu, džamija al-Suna u Montrealu, džamija Finsberi Park i džamija u ulici Bejker na severu Londona, Islamski kulturni institut u Milanu i džamija Laenek u Lionu.
Kao potencijalno opasni zatvorenici navedeni su oni koji koriste kasio sat "f-91w", koji Al Kaida često koristi kao tajmer za svoje bombe, kao i oni koji poseduju novčanicu od 100 američkih dolara.
U izveštaju stoji da zatvorenik koji je duže vreme u Avganistanu bio bez posla teško može imati novčanicu od 100 dolara, kao i da je poznato da je vođstvo Al Kaide delilo takve novčanice svojim borcima.
Jedan od parametara je da je zatvorenik "pohađao obuku za džihad u Čečeniji ili Bosni".
Dokumenti iz Gvantanama pokazuju da je rat u Bosni korišćen i u londonskim džamijama za indoktrinaciju mladih muslimana prikazivanjem "snimaka zločina protiv muslimana u BiH i Čečeniji".










