Nemačka: Ne valja - Britanci vladaju Evropom

Izvor: Vesti-online.com, 01.Mar.2010, 20:15   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Nemačka: Ne valja - Britanci vladaju Evropom

Nemačka je u diplomatskoj noti, koja je procurela u javnost, kritkovala Veliku Britaniju zbog, kako se navodi, "pokušaja Londona da dominira u službi spoljnih poslova EU."

U poverljivom dokumentu, do kojeg je došao britanski dnevnik "Gardijan", navodi se da Velika Britanija ima "preteranu" i "prekomernu" ulogu u novim strukturama inostrane politike evropskog bloka.

"Evidentna je preterana uloga Velike Britanije. Treba izbeći britanski uticaj na establišment >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << i osoblje," navodi se u tom dokumentu.

"Britansko jezgro" okrnjeno je 26. februara, kada je Eštonova imenovala danskog ambasadora u EU Pol Skita Kristofersena za "specijalnog savetnika" u EAS-u. Međutim, relativno neiskustvo Eštonove u oblasti strane politike i redovni odlasci u Veliku Britaniju, gđe joj je porodična kuća, pojačali su strahovanja da je moguće da će ona biti previše izložena uticaju Londona.

Međutim, u samoj rukovodećoj grupi koja ima 13 članova tri su Britanca, dok je iz Nemačke samo jedan predstavnik. Rukovodilac kancelarije Eštonove je bivši britanski diplomata Džejms Morison.

Još jedna grupa Britanaca čeka da bude izabrana na ključne pozicije u arhitekturi EAS-a a to su: postojeći šef stranih delegacija EU Patrik Čajld, šef vojnog komiteta Saveta EU Dejvid Liki i šef Biroa za razmenu obaveštajnih podataka Viljem Šepkot.

Nastavak na Vesti-online.com...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.