
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 07.Okt.2011, 13:27 (ažurirano 02.Apr.2020.)
"Mudis" snizio rejtinge 12 britanskih banaka
LONDON -
Međunarodna agencija za kreditne rejtinge "Mudis" (Moody's) saopštila je danas da je snizila rejtinge duga 12 britanskih finansijskih institucija, uključujući državne banke "Rojal bank of Skotland" (RBS) i "Lojds TSB", usled sumnji u jačinu državne podrške.
"Sniženje rejtinga je posledica 'Mudisove' procene novih okolnosti u Britaniji koje se tiču državne podrške bankama nakon ukidanja sistemske >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << podrške za sedam manjih institucija i smanjenja sistemske podrške za pet većih, sistemski značajnijih institucija", navedeno je u saopštenju.
"Mudis" je snizio za dva stepena, na A2, rejting vladine RBS i za jedan stepen, na A1, rejting banke "Lojds TSB", podružnice delimično nacionalizovane bankarske grupacije "Lojds".
Kreditni rejting britanske podružnice španske banke "Santander" snižen je za jedan stepen, na A1, a banke "Nacionalna stambena štedionica" za dva stepena, na A2. Rejtinzi institucija "Berkliz" i HSBC nisu izmenjeni, prenela je agencija AP.
Mada "Mudis" smatra da će britanska vlada nastaviti da pruža izvesnu podršku sistemski važnim finansijskim institucijama, povećani su izgledi da će dozvoliti manjim bankama da propadnu.
"Sniženje rejtinga nije odraz pogoršanja finansijske snage britanskog bankarskog sistema ili vladinog sistema", ukazano je u saopštenju "Mudisa".
U međuvremenu je britanski list "Fajnenšel tajms" danas objavio da su vladini zvaničnici zabrinuti da će banci RBS, koja je 83 odsto u vlasništvu vlade, biti potrebna dodatna podrška.
RBS je u stres testu 91 banke Evropske unije, obavljnom u julu, bila među onim institucijama koje su se našle u takozvanoj sivoj zoni s adekvatnošću kapitala od 6,3 odsto. Ta banka je u svom polugodišnjem izveštaju saopštila da je smanjila izloženost grčkom suverenom dugu za 50 odsto.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...