Izvor: Glas javnosti, 26.Sep.2008, 07:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Monarh može biti i katolik

Zabrana koja postoji u poslednjih 300 godina da na britanski presto može dospeti katolik biće ukinuta u Ujedinjenom kraljevstvu već do kraja ove godine. O tome piše londonski list Gardijan.

Prema informaciji koju je ovaj list dobio, vlada Gordona Brauna je pripremila niz izmena u Aktu prestolonaslednika iz 1701. godine, a jedna od njih biće promena obavezne pripadnosti britanskog monarha Anglikanskoj crkvi. Istovremeno biće >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << i prekinuta praksa, u skladu s kojom u vreme krunisanja monarh daje pred parlamentom zakletvu, u kojoj se odbacuje katolicizam kao istinsko hrišćansko učenje. Akt prestolonasledstva je donet na vrhuncu borbe Anglikanske i Rimokatoličke crkve za uticaj na engleski politički establišment. Ipak nakon tri veka vlada Velike Britanije je zaključila da više nije neophodno da monarh ne pripada katoličanstvu. Istovremeno, pripremljeni dokument donosi i druge suštinske promene u procesu prestolonasledništva. On je odbacio princip, po kome se kruna prenosi po muškoj liniji. To znači, da će se ubuduće naslednikom krune smatrati prvorođeni u porodici monarha, nezavisno od pola.

Nastavak na Glas javnosti...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Glas javnosti. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Glas javnosti. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.