Izvor: B92, 29.Apr.2012, 20:55 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Kameron negira dogovor sa Mardokom
London -- Britanski premijer Dejvid Kameron tvrdi da sa Rupertom Mardokom nikad nije imao dogovor o pomaganju njegovih poslova u zamenu za podršku Konzervativnoj partiji.
Premijer je rekao da se, dok je bio u opoziciji, dodvoravao Mardoku i njegovim listovima u Britaniji.
Mardokov tabloid "San" je uoči izbora 2010. godine promenio svoju podršku sa Laburističke na Kameronovu Konzervativnu partiju.
"Želeo >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << sam podršku što većeg broja listova i televizijskih komentatora, jer sam želeo da povedem zemlju u drugom pravcu", rekao je Kameron u intervjuu za BBC.
On tvrdi da, međutim, nije bilo nikakvog "velikog dogovora" između njega i Mardoka ili njegovog sina Džejmsa, kao i da nikada nije obećao da će pomagati Mardokove poslove u zamenu za podršku.
Pitanja o povezanosti Kameronove vlade i Mardokove kompanije "Njuz Korp" pokrenuta su tokom istrage koju vodi vladina komisija povodom skandala o telefonskim prisluškivanjima u bivšim tabloidima Mardokove medijske grupe, zbog kojeg je prošlog leta ugašen list "News of the World".
Istragom su otkriveni mejlovi koji ukazuju na kontakte predstavnika "Njuz Korpa" i kancelarije ministra kulture Džeremija Hanta, posebno njegovog savetnika Adama Smita.
Hant je trebalo da odluči da li da odobri Mardokovoj kompaniji da preuzme potpunu kontrolu u grupi satelistkih kanala Bi-Skaj-Bi, gde ima 39 odsto udela. Kasnije se odustalo od tog projekta.
Kameron je priznao da je sa Džejmsom Mardokom razgovarao o tom projektu na božićnoj zabavi 2010. godine koju je organizovala Rebeka Bruks, bivša izvršna direktorka "Njuz Internešenela", britanske filijale "Njuz Korpa".
Na osnovu mejlova bi moglo da se zaključi da je ministar ili njegova kancelarija, odavao osetljive informacije Mardokovim saradnicima i da je podržavao slučaj "Njuz korpa".
Smit je u sredu podneo ostavku, tvrdeći da je su njegovi mejlovi davali pogrešan utisak, kao i da ministar nije bio sa tim upoznat.
Kameron je rekao da ne veruje da je Hant prekršio ministarska pravila, ali da će, ako se pojave dokazi da je delovao neprimereno, narediti istragu.













