Izvor: Kurir, 01.Feb.2011, 21:03 (ažurirano 02.Apr.2020.)
JORDANSKI KRALJ IMENOVAO NOVOG PREMIJERA
AMAN - Jordanski kralj Abdulah smenio je premijera, posle višenedeljnih protesta zbog visokih cena hrane i loših uslova života, i imenovao bivšeg premijera sa vojnim iskustvom da predvodi novu vladu. Jordanski zvaničnik je izjavio da je kralj zvanično prihvatio ostavku Samira Rifaija i
AMAN - Jordanski kralj Abdulah smenio je premijera, posle višenedeljnih protesta zbog visokih cena hrane i loših uslova života, i imenovao bivšeg premijera sa vojnim iskustvom da >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << predvodi novu vladu.
Jordanski zvaničnik je izjavio da je kralj zvanično prihvatio ostavku Samira Rifaija i tražio od Marufa Bakhita da formira novu vladu. Bakhit (na slici) već je bio predsednik vlade od 2005. do 2007. godine, bio je šef nacionalne bezbednosti i kratko vreme ambasador u Izraelu.
Profesorka bliskoistočnih političkih studija na londonskom Univerzitetu Rouzmeri Holis kaže da bi se Bakhit mogao smatrati čovekom od poverenja koji će dobro obavljati povereni zadatak, preneo je Rojters.
Demonstranti su, inspirisani masonim protestima u Tunisu i Egiptu, zahtevali ostavku premijera Rifaija, koji je pre dve sedmice obećao povećanje plata zaposlenima u civilnim i vojnim službama, u pokušaju da umiri narod.
Poslednjih sedmica protesti su se raširili zemljom, a demonstranti krive vladu za recesiju i povećanje državnog duga koji je ove godine dostigao rekordnih 15 milijardi dolara.
Islamisti su saopštili da su započeli dijalog sa državom i istakli da opozicija u toj zemlji ne traži promenu režima. Front islamske akcije sastao se u nedelju s jordanskim premijerom Rifaijem i predao mu zahteve, koji uključuju ostavku vlade, izmenu izbornog zakona i osnivanje vlade nacionalnog spasa.







