Izvor: Blic, 04.Feb.2011, 21:35 (ažurirano 02.Apr.2020.)
"Fajzer" zatvara veliki istraživački centar u Britaniji
LONDON - Odluka najveće svetske farmaceutske grupacije "Fajzer" da, u okviru mera štednje i racionalizacije istraživačke delatnosti, zatvori veliki centar za razvoj i istraživanje u Sendviču, na jugu Engleska, je primljena s negodovanjem u javnosti Velike Britanije.
Komitet za nauku i tehnologiju britanskog parlamenta je danas najavio da će zatražiti usmeno objašnjenje ovog koraka od predstavnika "Fajzera" u >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << ovoj zemlji, kao i od britanskog ministra za nauku Dejvida Viletsa, prenosi Rojters.
Predsednik komiteta, Endru Miler je istakao da odluka "Fajzera" nije samo "surov udarac" za 2.400 zaposlenih u sendvičkom istraživačkom centru, od kojih su mnogi visoko stručni, već i razlog da se postavi pitanje sposobnosti države da iskoristi nauku kao podsticaj privrednog oporavka.
"U "Fajzeru" planiraju da Sendvič napuste u roku od godinu i po do dve dana. Većina tamošnjih zaposlenih će biti otpuštena, a jedan broj bi mogao da se zaposle u nekim drugim centrima američke kompanije.
Rukovodstvo "Fajzer" namerava da otpusti 19.000 zaposlenih i zatvori 14 proizvodnih pogona i istraživackih centara, u okviru plana smanjenja troškova proizvodnje. Najveći proizvođač lekova u svetu je, takođe, najavio smanjivanje istraživanja novih medikamenata i opsega operacija, prenela je vašingtonska medijska kuća Glas Amerike.
Britanska kompanija je 2010. potrošila 9,4 milijardi dolara na istraživanja novih lekova, ali je poslednjeg dana januara kompanija objavila da će do sledece godine smanjiti svoju potrošnju na istraživanja na između 6,5 i 7 milijardi dolara.
"Fajzer" je saopštio i da planira da prekine istraživanja u urologiji i internoj medicini. Velika Britanija je u 2010. već doživela udarac planiranim smanjenjem istraživanja u tamošnjim centrima kompanija "Astra Zeneka" i "Glakso Smit Klajn".
U centru u Sendviču razvijeni "vijagra" i "norvask"
Centar u Sendviču je, inače, najveći koji "Fajzer" ima u Evropi i najveći istraživačko razvojni centar koji neka strana farmaceutska kuća ima u Britaniji. Ovaj centar bio je baza istraživačke delatnosti "Fajzera" još od 1954. godine.
U ovom centru su razvijeni neki svetski čuveni medikamenti - lek protiv impotencije "vijagra", lek za srce "norvask" i lek za zaražene HIV virusom i obolele od side "celsentri".








