Izvor: Blic, 18.Feb.2008, 17:54   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Fajnenšel tajms: Nezavisnost - najmanje loše rešenje za Kosovo

Londonska štampa veliki prostor danas posvećuje izveštajima o proglašenju nezavisnosti Kosova i fotografijama slavlja u Prištini. Svih pet vodećih dnevnika tome posvećuju redakcijske komentare u kojima ukazuju da se Kosovo bez obzira na jučerašnje slavlje suočava sa ozbiljnim problemima, navodi BBC na srpskom jeziku.



Jedan od problema na koje ukazuju dnevnici je da Kosovo neće priznati ni sve zemlje EU. "Tajms" piše da će u koordinaciji sa Vašingtonom, >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << to učiniti Britanija, Francuska, Nemačka i Italija, ali da Kipar, Grčka, Bugarska, Rumunija, Slovačka i Španija nisu spremni da priznaju Kosovo.

Još ozbiljniji problem je protivljenje Rusije, ocenjuje list i podseća na izjavu Vladimira Putina od prošle nedelje da će Rusija u slučaju nezavisnosti Kosova morati da reaguje.

Tajms: Mamurluk posle slavlja

I "Indipendent" ukazuje da će, makar u početku međunarodno priznanje Kosova biti nepotpuno. Male zemlje, mogu da budu vrlo prosperitetne ako su politički stabilne i ekonomski dobro organizovane i ako ih prihvataju veći susedi. U slučaju Kosova nijedan od tih uslova nije zadovoljen, ocenjuje "Indipendent", uz konstataciju da bi mamurluk posle jučerašnjeg slavlja mogao da potraje.

S obzirom na sve diplomatske i pravne prepreke, "Tajms" ocenjuje da kosovski premijer Hašim Tači mora da pokaže, kako se navodi, čelični realizam, odnosno da sprovede u delo sve mehanizme zaštite kosovskih Srba i da suzbije svaki pokušaj ujedinjenja sa Albanijom i delovima Makedonije.

Kosovski premijer takođe mora da umanji preterana očekivanja da će nezavisnost brzo popraviti ekonomsku situaciju.

Stopa nezaposlenosti na Kosovu iznosi oko 40 odsto, a radna snaga se svake godine poveća za oko 30 hiljada mladih ljudi, što je 5 puta više nego što je kosovska privreda u stanju da zaposli, piše "Tajms".

"Jednostrana nezavisnost nije idealna, ali je najmje loša"

"Gardijan" se između ostalog bavi međunarodno-pravnim posledicama proglašenja nezavisnosti i ocenjuje da ono u najboljem slučaju predstavlja udarac nastojanjima da se izgradi novi međunarodni poredak u kojem će se sporovi rešavati kroz multilateralne pregovore.

Argument da je Kosovo jedinstven slučaj zbog onoga što je uradio Slobodan Milošević je tanak, ocenjuje list i dodaje da je presedan napravljen i da će zbog toga Zapadu biti teže da se na primer, sada zalaže za teritorijalni integritet Gruzije od koje žele da otcepe dve oblasti - Abhazija i Južna Osetija.

"Fajnenšl tajms" na drugoj strani smatra da je Zapad bio u pravu kada Rusiji nije dozvolio da uloži veto na, kako se kaže, budućnost Kosova. List ocenjuje da jednostrano proglašenje nezavisnosti nije idelano ali jeste najmanje loše rešenje za Kosovo, jer je nerešen status otežavao ekonomski razvoj i doprineo procvatu organizovanog kriminala.

Gardijan i Dejli telegraf o podeli Kosova

"Gardijan" pita da li je ovo poslednji čin raspada bivše Jugoslavije, ili će reka Ibar koja odvaja Srbe i Albance u Kosovskoj Mitrovici biti nova linija duž koje će se ponovo deliti teritorije.

"Dejli telegraf" se pak pita upravo zašto nije dozvoljena teritorijalna podela.

Istinski demokratski pristup bi podrazumevao da se većini dozvoli nezavisnost a da se Srbima uz granicu prema Srbiji dozvoli da ostanu pod vlašću Beograda.

Evropska unija podelu po etničkim linijama nije dozvolila zbog sopstvenih principa, ali će bez obzira na to takva podela biti realnost na terenu jer će srpske sredine i dalje de facto biti deo Srbije, piše list.

Fajnenšl tajms: EU da otvori vrata Blakanu

"Fajnenšl tajms" od EU zahteva da na Kosovu uspostavi efikasnu civilnu misiju i da garantuje da je i za Kosovo i za ostatak Balkana otvorena perspektiva prijema u Uniju. Uz to treba povećati pomoć regionu, ojačati trgovinske veze i ublažiti vizni režim. Srbija, navodi "Fajnenšl tajms", zaslužuje posebnu pažnju. O njoj se ne sme suditi na osnovu ljutitih reči izgovorenih poslednjih dana nego na osnovu koraka koje će povući narednih meseci.

Srbiji je potrebno vreme da prihvati gubitak. Vrata za njen prijem u EU moraju da ostanu otvorena. Bolno pitanje saradnje sa haškim tribunalom iako mora da se reši, može još malo da sačeka, piše "Fajnenšl tajms".

Nastavak na Blic...






Povezane vesti

Ruska štampa: Kosovo podelilo svet

Izvor: B92, 19.Feb.2008, 15:37

Moskva -- Kosovo je podelilo međunarodnu zajednicu, a glavna opasnost je u presedanskom karakteru tog događaja, piše ruska štampa... Najveća opasnost od događaja sa jednostranim proglašenjem i priznanjem nezavisnosti Pokrajine je u mogućnosti početka lančane reakcije, piše danas ruska štampa....

Nastavak na B92...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.