Izvor: Politika, 02.Jan.2013, 23:02 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Englezi uživaju u fudbalu
U postojbini fudbala, na Ostrvu, nema odmora ni tokom Božića ni za vreme novogodišnjih praznika, taj fenomen će trajati još dugo, kaže specijalno za „Politiku” iz Londona Borko Krunić. – London sprema fudbalski spektakl u maju
Naši najbolji fudbaleri tokom zimske i letnje pauze dobijaju i po nekoliko meseci odmora dok u ozbiljnim fudbalskim >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << zemljama taj pojam uopšte ne postoji. U Engleskoj, kolevki fudbalskog sporta, nema odmora.
Igrači, koji su svakako najbolje plaćeni u Evropi već prilikom potpisivanja ugovora obavezuju se da igraju i tokom božićnih i novogodišnjih praznika i ta tradicija traje decenijama. Sa druge strane, običan gledalac uživa, pruža mu se za kupljenu kartu veliko zadovoljstvo da prati svoj omiljeni klub.
Poznati fudbalski skaut i dugogodišnji novinar Borko Krunić, koji živi i radi u Londonu više od pola veka kaže da taj fenomen igranja utakmica tokom praznika u Engleskoj izrasta u ozbiljnu tradiciju.
To je tradicija koja traje godinama i to više niko ne može da poremeti i da hoće. Doduše, pokušao je jednom prilikom Sven Goran Erikson, poznati Šveđanin, dok je predvodio reprezentaciju Engleske da uvede dve tri nedelje odmora tokom zime, ali je taj njegov plan ubrzo pao u vodu, kaže specijalno za „Politiku” Borko Krunić.
Kako igrači podnose sve te napore s obzirom da za samo desetak dana mnogi od njih odigraju i po tri četiri utakmice?
Striktno se pridržavaju tih pravila. Poznato je da se 1. januara igra kompletno kolo i svi su dužni da budu u „stroju”. Ovde igrači ne slave Novu godinujer zbog profesionalnih obaveza rano odlaze u krevet kako bi spremno dočekali utakmicu i prvi radni dan u novoj godini. Uglavnom klubovi organizuju ručak za Božić ali nekoliko dana ranije. Poznato je da u Premijer ligi nastupa oko 60 posto stranaca, svi oni su u svojim ugovorima upoznati sa „pravilima igre”. Uostalom, za to su i odlično plaćeni.
To praktično znači da gledaoci uživaju tokom praznika?
Sve se to radi zbog gledalaca. Tradicija je da dolaze porodično na stadion, da se druže. Karte nisu ništa skuplje nego obično. Najskuplje ulaznice prodaju najbolji Mančester junajted i Čelsi, gde jedna karta košta između 35 i 70 funti, dok oni manji kao Fulam naplaćuju od 20 do 50 funti za jednu utakmicu, kaže Krunić.
Od 1978. godine u Engleskoj je počeo uvoz fudbalera iz inostranstva. Osamdesetih godina u Premijer ligi igralo je čak 13 igrača sa naših prostora sada ih je mnogo manje. Ove godine u Londonu će biti organizovano finale Lige šampiona?
Ove godine Englezi slave veliki jubilej 150 godina od osnivanja fudbalskog saveza. U okviru te proslave biće odigrano finale Lige šampiona na „Vembliju”. Biće to svakako veliki fudbalski događaj za sve nas, rekao je Borko Krunić.
Vidić najcenjeniji
Borko Krunić ima veoma lepo mišljenje o našim igračima koji nastupaju u Premijer ligi. Ceni majstorstvo Ivanovića, Kolarova, Nastasića, Žigića, ali, ipak kaže da je Nemanja Vidić nešto posebno.
Vidića izgleda mnogo više cene Englezi od nas samih, šteta baš šteta. On je ovde poznati majstor fudbala, nije slučajno dobio titulu Sera, on je, slobodno mogu to da kažem, cenjen i poštovan, kaže naš sagovornik.
Dragan Todorović
objavljeno: 02/01/2013










