Britanski ministar optužuje banke

Izvor: B92, 01.Sep.2011, 10:05   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Britanski ministar optužuje banke

London -- Britanski ministar trgovine Vins Kejbl je optužio bankare da iskorišćavaju krizu u evrozoni da blokiraju reforme u bankarskom sektoru koji je u problemima.

Liberalni demokrata Kejbl je ocenio "posebne molbe bankarskih lobista" kao "krajnje neiskrene".

Ministar je izneo optužbu dve nedelje pre objavljivanja izveštaja komisije koju predvodi Džon Vikers. Od izveštaja se očekuje da pozove na odvajanje maloprodajnih i investicionih sektora banaka.
>> Pročitaj celu vest na sajtu B92 <<
Kejbl je upozorio da prigovori velikih banaka postaju sve "glasniji i glasniji". "Krajnje je neiskreno koristiti trenutnu situaciju da bi se raspravljalo oko reformi. Banke na neki način pokušavaju da izazovu uzbunu oko stvari za koju znaju da mora da se dogodi", rekao je ministar.

"Ne možemo da imamo velike svetske banke sa završnim računima većim od britanskog bruto domaćeg proizvoda kog potpisuju poreski obveznici. Ovo ne može da se nastavi i mora da se reši", dodao je on.

Banke uveravaju da bi dalja državna regulacija finansijskog sektora mogla da ugrozi spori opravak britanske privrede, ali Kejbl je na to odgovorio da je najveća pretnja generalno usporavanje zapadnih privreda.

Tržišta širom sveta su nestabilna usled strahova od širenja dužničke krize u evrozoni, dok bi velike banke bile prve na udaru ukoliko bi došlo do bankrota država zbog dugova.

Britanija je krajem 2009. izašla iz rekordno duge recesije, ali mnogi ekonomisti strahuju da bi državne mere štednje mogle da izazovu novi recesioni talas.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.