Zabrinutost zbog situacije u Libiji

Izvor: RTS, 22.Mar.2011, 21:02   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Zabrinutost zbog situacije u Libiji

Vlada Srbije zabrinuta zbog situacije u Libiji i ugrožavanja života civila. Šef srpske diplomatije Vuk Jeremić pozvao na prekid ratnih razaranja i prekomernu upotrebu sile, koja prouzrokuje staradanje civila.

Ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić izjavio je da je Srbija "zabrinuta i nesrećna" zbog trenutne situacije u Libiji i dodao da je sada najvažnije da prestanu borbena dejstva i stradanja civila.

Jeremić je, na konferenciji za novinare posle >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << susreta sa portugalskim kolegom Luišom Amadom, rekao da Srbija kao odgovorna članica međunarodne zajednice podržava sve odluke Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, ali da, sa druge strane, podržava teritorijalnu celovitost i suverenitet Libije.

Povodom vazdušnih napada na Libiju, šef srpske diplomatije je rekao da je Srbija imala gorko iskustvo sa vazdušnim napadima i da zato poziva na prekid ratnih razaranja i prekomernu upotrebu sile koja prouzrokuje staradanje civila.

Povodom situacije u Libiji, gde već četvrti dan traje intervencija međunarodne koalicije protiv snaga lojalnih Moameru Gadafiju, prvi put se oglasila i Vlada Srbije, izražavajući zabrinutost zbog ugrožavanja života civila u sukobima.

U saopštenju Vlade se navodi da Srbija poziva na poštovanje Rezolucije Saveta bezbednosti UN broj 1973 i međunarodnog humanitarnog prava, kako bi se hitno zaustavilo stradanje civila i dalja razaranja.

"Srbija u potpunosti podržava teritorijalni integritet i celovitost Libije", saopštila je Kancelarija za saradnju sa medijima Vlade Srbije.

O Libiji se prvo govorilo u srpskom parlamentu, na inicijativu Liberalno-demokratske partije, koja je zatražila da se Vlada Srbije izjasni i saopšti stav u vezi sa dešavanjima u Libiji i stradanjem civila.

Lider LDP-a Čedomir Jovanović je rekao da je Vlada Srbije nema pred "brutalnim obračunom Gadafija prema svojim građanima" i pozvao je na hitnu reakciju i osudu stradanja civila.

"Ono što se tamo danas dešava je samo stradanje drugih civila, civila u Tripoliju i to nije politika sa kojom mi treba da se solidarišemo, to je politika koju treba da osudimo i da predložimo mere kojima će taj problem biti prevaziđen i rešen, a očigledno je da ćutimo zbog toga što smo prvo bili Gadafijevi klovnovi, a sada bismo da budemo Obamini klovnovi", ocenio je Jovanović.

Tim povodom, šefica poslaničke grupe "Za evropsku Srbiju" Nada Kolundžija rekla je da se Srbija zalaže za poštovanje ljudskih prava i da bombardovanje neke zemlje nije najsrećniji način da se ta prava i ostvare.

"Važno je da je jasan stav Srbije da se zalaže za poštovanje ljudskih prava sa jedne strane, ali sa druge strane, Srbija ima razloga da veruje da bombardovanje neke zemlje nije najsrećniji način da se ostvaruju ljudska prava", rekla je Kolundžija novinarima u republičkom parlamentu.

Odgovarajući na pitanje kakav stav Srbija treba da zauzme povodom dešavanja u Libiji, Kolundžija je rekla da nije uputno da Srbija "previše troši svoje ograničene spoljno-političke resurse".

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.