Tužilaštvo neće goniti Jovanovića

Izvor: B92, 31.Mar.2011, 18:10   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Tužilaštvo neće goniti Jovanovića

Beograd -- Tužilaštvo je utvrdilo da u izjavi predsednika LDP Čedomira Jovanovića, koji je u Skupštini afričke lidere nazvao "kanibalima", nema elemenata krivičnog dela.

Portparol Republičkog tužilaštva Tomo Zorić rekao da je to utvrđeno nakon što je Tužilaštvo analiziralo izjavu lidera LDP.

Lider LDP je prošle nedelje u Skupštini Srbije kritikovao stav Vlade Srbije o intervenciji u Libiji i rekao >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << da ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić "umesto što odlazi kanibalima u Africi, treba da reaguje na stradanja civila u Libiji".

Zbog te izjave, ambasadori afričkih zemalja su uputili demarš ministru Jeremiću, koji se izvinio državama i narodu Afrike, i predsednici Skupštine Srbije Slavici Đukić Dejanović, koja je osudila izjavu Jovanovića i naglasila da ona ne predstavlja stav naroda Srbije, niti stav parlamenta.

Jovanović je rekao da mu je žao ako je bilo ko u onome što je rekao u Skupštini Srbije prepoznao omalovažavanje država ili naroda Afrike jer to, naveo je, nije tačno.

On je objasnio i da mu nije bila namera da vređa one koji stradaju ili one koji su prijatelji Srbije i da je Jeremić bio dužan da objasni stavove poslaničke grupe LDP, a ne da ih "zlonamerno intertpretira" .

Jovanović je kazao da je ta njegova izjava bila usmerena na kritiku spoljne politike Srbije "koja okreće glavu pred stradanjem civila u Libiji".

Zbog izjave lidera LDP poslanica te stranke Vesna Pešić podnela je ostavku na mesto predsednice Političkog saveta, a Jovanović je Pešićevu optužio za neiskrenost.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.