Izvor: RTS, 21.Feb.2011, 16:48 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Srpski državljani u Libiji dobro
Ministarstvo spoljnih poslova Srbije saopštilo da niko od srpskih državljana, koji su u nedelju uveče napadnuti u kampu kod grada Raslanalfa, u Libiji, nije povređen i da njihova bezbednost nije ugrožena. Grupa radnika u kampu nedaleko od Adždabije bez kontakta sa predstavnicima naše ambasade. Obezbeđeni avioni za evakuaciju.
Niko od srpskih držvljana koji su u nedelju uveče napadnuti u kampu kod grada Raslanalfa >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << u Libiji nije povređen, svi su dobro i njihova bezbednost u ovom trenutku nije ugrožena, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova Srbije.
Državni sekretar u Ministarstvu spoljnih poslova Mirko Stefanović rekao je, gostujući u Dnevniku RTS-a, da je, prema podacima naše ambasade i Ministarstva spoljnih poslova, u Libiji oko 700 naših građana, od se njih 300 nalazi u Tripoliju.
Državni sekretar je napomenuo i da su po Libiji "rasute" manje grupe naših radnika, koji rade za inostrane i libijske privatne firme.
Međutim, Stefanović ističe da predstavnici Ambasade Srbije pokušavaju da dođu u kontakt sa svim naših građanima.
U Beogradu je formiran i krizni štab, kojim rukovodi ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić. Osim njega, u timu su ministar odbrane Dragan Šutanovac i ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić, kao i članovi ministarstava unutrašnjih poslova, spoljnih poslova i vojske.
Konzularno odeljenje Ministarstva spoljnih poslova formiralo je dežurnu službu koja će biti dostupna 24 sata, radi pribavljanja svih neophodnih informacija o srpskim državljanima koji se nalaze u Libiji, navodi Ministarstvo spoljnih poslova.
Telefon pozivnog centra Konzularne službe preko kojeg građani mogu da dobiju sve informacije je 011/306 81 62.
Prema rečima napadnutih radnika, naoružana grupa ljudi, ukrala im je vozilo i veliku sumu novca.
"Mi nemamo oružje, a očekujemo sledeći napad, da se vrate po ovo što nisu odneli", naveli su srpski državljani tražeći pomoć od Srbije.
Ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da je u saradnji sa "Jatom" obezbedilo potreban broj aviona za evakuaciju srpskih državljana koji se trenutno nalaze u Libiji.
"Avioni 'Jata' moći će da polete ka gradovima u kojima se nalaze naši državljani onoga trenutka kada se od libijskih vlasti budu dobile neophodne dozvole za sletanje i izlazak naših građana iz Libije", navodi se u saopštenju Ministarstva spoljnih poslova Srbije.
Ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić rekao je da su Ministarstvo i Ambasada Srbije u Tripoliju maksimalno angažovani na pribavljanju svih neophodnih dozvola za evakuaciju, kao i informisanju i kontaktiranju srpskih državljana u Libiji koji žele da se vrate u Srbiju.
Jeremić je dodao da zbog prekida telekomunikacija nije lako komunicirati sa našim državljanima u Libiji.
Radnici iz Srbije i u kampu kod Adždabije
Čitalac Miloš Tešić iz Bariča rekao je za Internet portal RTS-a da se u kampu Zujetina terminal, udaljenom oko 30 kilometara od Adždabije, nalazi njegov otac Vitomir, zajedno sa još četiri radnika austrijske firme "Vaos".
Osim njega u kampu su i Siniša Salatić iz Novog Sada, Emil Dervišagić iz Pančeva, Zoran Šainović iz Zvečke, Mirsad Demić. U kampu se, prema njegovim rečima, nalazi oko 110 ljudi iz drugih država.
Vitomir, koji može da komunicira samo preko Skajpa, kaže da se u okolini kampa često čuju detonacije, a da su telefoni isključeni.
On kaže da su noćas u kamp ušle naoružane osobe, ali ne zna da li je reč o vojsci režima ili pobunjenog dela. Navodi da su se oni kratko zadržali i da nisu nikoga dirali.
Vitomirov sin Miloš kaže za Internet portal RTS-a da radnici nemaju pasoše kod sebe, koji su, verovatno, u centrali firme u Tripoliju.
Jedna državljanka Srbije rekla je da imaju nalog da se zatvore i čekaju na evakuaciju. "Stvarno je gadno, kod nas gori policijska stanica i niko je ne gasi. Telefoni ni mobilni više ne rade, ali nekako nam je pušten Internet", javila je srpska državljanka.
Srpski radnici koji su zaposleni u preduzeću "IMK", njih 210, radnici firme "Partizanski put", kao i 48 radnika firme "Jugoimport" bezbedni su i očekuju da se vrate u Srbiju, potvrđeno je RTS-u u sve tri kompanije.






