Srbi u Libiji oteti sa sporednog puta

Izvor: Večernje novosti, 23.Feb.2016, 13:17   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Srbi u Libiji oteti sa sporednog puta

IZNENADNA odluka ambasadora Olivera Potežice da izvlači porodicu iz Tripolija, bez znanja nadređenih u MSP, kao i činjenica da lokalne vlasti u Sabrati nije obavestio o maršruti kako bi dobili obezbeđenje, ključni su za otkrivanje razloga otmice dvoje srpskih državljana. Posebno zbog toga što se u međuvremenu pojavila sumnja da su Slađana Stanković i Jovica Stepić oteti na drugom mestu, kilometar dalje od onog što je rekao Potežica! Prema nezvaničnim saznanjima, dva vozila >> Pročitaj celu vest na sajtu Večernje novosti << ambasade Srbije nisu se kretala glavnom saobraćajnicom od Tripolija do libijsko-tunišanske granice, već lokalnim puteljcima. Navodno, takva maršruta je procenjena kao najbezbednija. - Slađana Stanković i Jovica Stepić bili su u prvom vozilu, jer su, prema tvrdnjama Potežice, dobro poznavali bezbedniji pravac - navodi naš izvor. - Osim toga, Stepić je veoma dobro govorio arapski, dok je Slađana imala dobre veze u libijskim obaveštajnim strukturama. Četiri dana pre otmice, prema tvrdnjama našeg ambasadora, njih dvoje su istim putem išli u Tunis po novac, i vratili se bez problema. Tako ipak nije bilo i 8. novembra prošle godine, kada je ambasadorska kolona oružano napadnuta kod Sabrate, 70 kilometara od Tripolija. U tom napadu lakše je ranjen Libijac, Potežičin prijatelj, koji je bio u autu sa njim, njegovom suprugom i dvojicom maloletnih sinova, dok su Slađana i Jovica oteti. Vlasti u Sabrati su za kidnapovanje okrivile našu ambasadu, jer ih, kako su naveli, nisu obavestili o prolasku, kako bi ih dodatno zaštitili. - Nejasno je zašto se toliko bespotrebno rizikovalo - kaže naš sagovornik. - Postoje indicije da je ambasador Potežica imao dojavu da bi na meti kidnapera mogli da se nađu službenici ambasade, pa je krenuo da izvlači porodicu. Ambasador Potežica Sve ovo, ali i brojne druge informacije predmet su istrage radne grupe koju je formirao ministar inostranih poslova Ivica Dačić, koja treba da odgovori na veliki broj pitanja, između ostalog i zašto je dvoje službenika kidnapovano, a na kraju i ubijeno u vazdušnim napadima Amerike na položaje ID u Libiji. U međuvremenu, u Tripoli je otputovao generalni sekretar MSP Veljko Odalović, koji će, kako je potvrdio za "Novosti", zatražiti od libijskih vlasti detaljan izveštaj o svemu što se dogodilo. Ministar Dačić je u ponedeljak izjavio da je stradanje srpskih državljana veliki gubitak i udarac kako za ministarstvo i diplomatiju, tako i za celu zemlju. To je, kako je istakao, prva talačka kriza sa kojom se susrela Srbija i u kojoj su srpski državljani bili oteti i na kraju postali žrtve "ne otmice, već vazdušnog bombardovanja". - Tražili smo od libijskih vlasti da nam dostavi sve podatke iz istrage od trenutka kad se desila otmica, kao i izveštaj sa obdukcije - rekao je Dačić. - I ovde će biti obavljena obdukcija. U ponedeljak tokom dana još je bilo neizvesno kada će tela nastradalih diplomata biti dopremljena u Srbiju, iako je to, prema ranijim najavama, trebalo da se desi sinoć. Sve pripreme u vezi sa transportom tela bile su okončane i čekala se dozvola za poletanje sa aerodroma u Tripoliju. Kao rezervna opcija razmatrano je da se tela prvo transportuju drumom do Tunisa, a zatim avionom za Beograd. KNjIGE ŽALOSTI: BEOGRAD , BANjALUKA... POVODOM pogibije Slađane Stanković i Jovice Stepića, otvorena je Knjiga žalosti u MSP Srbije. Prvi se upisao potpredsednik Vlade i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić: - U ime MSP Republike Srbije, i u svoje ime, izražavam najiskrenije saučešće porodicama naših nastradalih službenika. Ovo je veliki gubitak za našu zemlju i našu diplomatiju. Dugujemo im nezaborav i punu istinu o tome šta se i zašto dogodilo. U konzultatu Srbije u Banjaluci u knjigu žalosti upisao se predsednik RS Milorad Dodik (na slici). I u konzulatu u Herceg Novom otvorena je knjiga žalosti povodom tragične smrti službenika MSP. OPOZICIJA TRAŽI OSTAVKE POSLANICI opozicije tražili su u ponedeljak u Skupštini da, zbog pogibije dvoje službenika naše ambasade u Libiji, ostavke podnesu premijer Aleksandar Vučić i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić. - Zašto su ti ljudi uopšte bili tamo kad nije bilo bezbedno? - pitao je lider Nove stranke Zoran Živković. Demokrate će podneti zahtev da Dačić dođe i podnese izveštaj o tragediji. - U političkoj zloupotrebi tema ništa nije sveto, čak ni izgubljeni životi - odgovara Dačić. - Ranije vlade, čiji lideri danas sa margine političkog života traže ostavke, nisu čak ni pomišljale da urade nešto slično čak ni onda kada je Kosovo proglasilo nezavisnost i kada je za vreme njihove vlasti više od 80 zemalja to priznalo. Tadić i ostali, zamenom teza optužuju Vučića i Dačića umestonih koji su oteli i ubili naše ljude. SAUČEŠĆE LIBIJACA AMBASADA države Libije u Beogradu u ponedeljak je uputila "najdublje izraze saučešća i iskrene tuge prijateljskom srpskom narodu, porodicama i prijateljima poginulih". - Molimo se zato svemogućem Bogu da Slađaninim i Jovičinim bližnjima i voljenima daruje strpljenje i utehu jer smo svi mi Njegovi, i svi ćemo Mu se jednog dana vratiti - navodi se u pismu ambasade.
Pogledaj vesti o: Tripoli

Nastavak na Večernje novosti...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Večernje novosti. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Večernje novosti. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.