Izvor: RTS, 22.Nov.2011, 15:08 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Seif između Tripolija i Haga
Libijske vlasti odbacuju navode da će Seif al Islam biti izručen Međunarodnom sudu. Glavni tužilac tog suda Luis Moreno Okampo doputovao u Tripoli gde će razgovarati sa vlastima o mestu gde će biti suđeno "maču islama". Sin bivšeg libijskog vođe rekao da će uskoro početi sukobi libijskih plemena.
Prelazne libijske vlasti neće izručiti Seifa al Islama Međunarodnom krivičnom sudu rekao je libijski ministar pravde Mohamed al Alagi.
"Nećemo >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << ga izručiti", ukratko je odgovorio Al Alagi. Reči libijskog ministra usledile su odmah po dolasku glavnog tužioca MKS Luisa Morena-Okampa u Tripoli na razgovore sa libijskim zvaničnicima u vezi sa jurisdikcijom u slučaju "mača islama".
Okampo je po dolasku rekao da Al Islamu ne mora nužno da se sudi u Hagu u slučaju da je pravosudni sistem Libije dorastao tom zadatku, i dodao da ne planira da poseti sina bivšeg libijskog lidera.
Glavni tužilac Međunarodnog suda je prethodno izjavio da uhapšeni Libijci treba da budu izvedeni pred lice pravde, a da će o mestu suđenja biti odlučeno u konsultaciji sa sudom.
Okampo će u Tripoliju pričati i o bivšem šefu obaveštajne službe Abdulahu al Senusiju, protiv koga je Međunarodni sud, takođe, podigao optužnicu.
Tužilac Moreno Okampo ranije je ocenio da nacionalne vlade imaju pravo da sude svojim građanima za ratne zločine, ali da je zabrinut da li će Seif el Islam imati pravedno suđenje i da li će mu biti suđeno za iste optužnice kao pred međunarodnim sudom.
Na reči glavnog tužioca reagovao je libijski premijer Abdel Rahim el Kib, koji je obećao da će uhapšeni imati "pravično" suđenje tokom kojeg će biti ispoštovani međunarodni pravni standardi.
Seif al Islam: Sukobi neminovni
Sin bivšeg libijskog vođe rekao je, u snimku napravljenom ubrzo posle njegovog zarobljavanja, da će različiti regioni države ujedinjeni u borbi protiv starog režima ubrzo početi da se sukobljavaju.
"Mač islama" poručio je onima koji su ga zarobili da će u narednih nekoliko meseci regioni ujedinjeni u borbi protiv Gadafija izneveriti jedne druge, sugerišući da će početi međusobni obračuni.
Sina bivšeg libijskog vođe zarobili su, na jugu Libije, pripadnici lokalne milicije iz Zintana gde se i dalje nalazi.
Pogledaj vesti o: Moamer Gadafi






