Izvor: Blic, 28.Mar.2015, 14:08 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Savet bezbednosti UN usvojio rezoluciju o Libiji
Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija u petak je jednoglasno usvojio rezoluciju koja podrazumeva pojačanje borbe protiv islamističkih ekstremista u Libiji, ali bez ukidanja embarga na oružje.
Libija je, uz podršku Egipta, zatražila ukidanje embarga na oružje, kako bi omogućila vladi da sastavi svoju vojsku i suprotstavi se grupama kao što je Islamska država (ID).
Međutim, rezolucija koju je predložio >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << Jordan, ostavlja na snazi četvorogodišnji embargo na oružje, ali otvara vrata za izuzetke "od slučaja do slučaja".
SB UN izrazio je rezolucijom "ozbiljnu zabrinutost" zbog sve većeg prisustva boraca ID u Libiji, kao i onih koji su se zavetovali na saradnju s njom ili Al Kaidom.
Mere uključuju sankcije protiv pojedinaca i grupa koje podržavaju ekstremiste, putem finansiranja, regrutovanja ili preko Interneta i medija. Savet je, takodje, glasao za produženje mandata političke misije UN u Libiji do septembra, kako bi pomogao zaraćenim stranama da postignu dogovor.

















