Guverner u tuđini

Izvor: RTS, 18.Jan.2012, 09:02   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Guverner u tuđini

Guverner regije Ilizi u Alžiru Muhamed Laid Kelfi oslobođen u Libiji, pošto su ga pripadnici Al Kaide kidnapovali blizu granice te dve države. Haos u Libiji dao krila otmičarima, inače ne bi to uradili, smatraju stručnjaci za bezbednost.

Alžirski regionalni guverner Muhamed Laid Kelfi oslobođen je na teritoriji Libije, nakon što su ga pripadnici severnoafričke >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << Al Kaide oteli u ponedeljak.

Guvernera regije Ilizi iz konvoja su otela tri mlada Alžirca, pripadnika Al Kaide, dok se vraćao iz Debdeba, na granici dve države. Najpre su oslobodili njegovog vozača i savetnika, a potom prešli granicu sa Libijom.

Kidnaperi su ušli 15 kilometara duboko u libijsku teritoriju pre nego što su ih presrele libijske vlasti. Alžirska državna novinska agencija navela je da bi Kelfi trebalo uskoro da bude predat alžirskim vlastima.

"Guverner je živ i zdrav, to je sve što mogu da kažem", preneo je Rojters izjavu neimenovanog zvaničnika bezbednosnih snaga Alžira.

Otmica guvernera pojačala je strahove da će nakon svrgavanja Moamera el Gadafija doći do stvaranja takozvanog "bezbednosnog džepa" koji će iskoristiti islamski fundamentalisti, prenela je agencija Rojters.

Severnoafrički ogranak Al Kaide uglavnom izvodi otmice, zasede i samoubilačke napade u Alžiru, ali i u okolnim saharskim državama.

Zbog nepostojanja regularne vojske u Libiji, velika i slabo obezbeđena granica među zemljama Magreba nije prepreka za prelazak terorista.

Ova otmica, međutim, pomalo je neuobičajena, s obzirom na to da alžirski guverneri i političari na višim položajima skoro uvek putuju sa jakim obezbeđenjem, što ih čini teško pristupačnom metom za kidnapovanje.

"Ova situacija pokazuje da su se otmičari ohrabrili i da im je haos u Libiji dao krila", izjavio je alžirski stručnjak za bezbednost Samer Rijad.

Agencija Rojters prenela je navode još jednog zvaničnika bezbednosnih snaga Alžira koji je insistirao na anonimnosti. Prema njegovim rečima, iza otmice stoji jedan od glavnih terenskih komandanata severnoafričkog ogranka Al Kaide Abdelhamid Abu Zeid.

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.