Izvor: B92, 25.Feb.2011, 05:40 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Bez Libije i Alžira, nafta 220 USD
Njujork -- Vrednost barela nafte mogla bi uzleteti na 220 dolara ako Libija i Alžir zaustave proizvodnju, predviđaju analitičari investicione banke Nomura.
Takav šok će smanjiti OPEC-ove kapacitete rezervi na samo 2,1 miliona barela dnevno, nivo sličan onom tokom prvog Zalivskog rata, kao i 2008. kada su cene skakale do 147 dolara po barelu.
„Ako bi se poremećaj snabdevanja i rast cene uporedili sa razdobljem 1990-91. onda bismo mogli videti 220 dolara >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << za barel u roku od nekoliko meseci", kaže Majkl Lo iz Nomure i upozorava da bi spekulacije cenu mogle podići i iznad 220 dolara.
"Mogli bismo podceniti ovu situaciju, jer 1990-91. nije bilo toliko spekulacija na tržištu", dodao je Lo.
I Džim Bjanco, predsednik „Bianco Researcha", kaže da vidi veliki potencijal rasta cene nafte u idućim mesecima.
"Nafta ide prema gore ili zbog veće potražnje ili šoka. Takvi šokovi su loši za ekonomiju, dok je veća potražnja dobra jer to znači da je i privreda u dobrom stanju", izjavio je Bjanco.







