Šta je urađeno protiv korupcije?

Izvor: B92, 25.Apr.2012, 14:05   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Šta je urađeno protiv korupcije?"

Beograd -- Partije su u svojim planovima borbu protiv korupcije stavile na visoko mesto, ali da na tom polju nema konkretnih pomaka i preokreta, kaže Vladimir Goati

Na konferenciji za novinare na kojoj su predstavljeni rezultati monitoringa sistema javnih nabavki, Goati, predsednik Transparentnosti Srbije, rekao je da pravosuđe izuzetno sporo rešava afere poput Kolubare, Železnica Srbije ili afere Indeks i dodao da neefikasna >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << reforma pravosuđa delom objašnjava razloge loše situacije u pogledu korupcije u Srbiji.

On je naveo da Srbija iz Evrope dobija opomene zbog skupih i ozbiljnih promašaja u procesu privatizacije, a o većini tih slučajeva je govorio i Savet za borbu protiv korupcije, ali ta upozorenja su "udarala u gumene zidove četiri Vlade posle 5. oktobra".

Goati je rekao da se u borbi protiv korupcije treba fokusirati na sistem javnih nabavki za koje se u budžetu godišnje izdvaja od tri do tri i po milijarde evra, dok se procenjuje da oko 15 odsto tih sredstava završi u pogrešnim rukama.

Rezultati Monitoringa za sistem javnih nabavki za treći kvartal 2011. godine, koji je obuhvatio 86 naručilaca sa raznih nivoa vlasti, pokazalo je da je stepen ušteda u odnosu na planirane troškove 12 odsto, dok su kašnjenja u realizaciji ugovornih obaveza zabeležena kod 15 odsto nabavki.

Istraživanje je pokazalo da se u proseku na tendere prijavljuje tri ponuđača, ali samo dva imaju ispravnu dokumentaciju, rekao je saradnik Transparentnosti Srbija Danilo Pejović.

Pejović je rekao da je u periodu od 2009. do 2012. godine, objedinjavanjem javnih nabavki, šest gradova u Srbiji uštedelo ukupno milijardu i 750 miliona dinara a da je najviše, odnosno 1,1 milijardu dinara, uštedeo Beograd.

Programski direktor Transparentnosti Srbija Nemanja Nenadić rekao je da je neophodno izmeniti Ustavne odredbe kako bi se zaštitila načela javnih nabavki, s obzirom da Ustav ne sadrži odredbe o javnim nabavkama niti daje prioritet Zakonu o javnim nabavkama.

On je rekao da se ne može govoriti samo o izmenama Zakona o javnim nabavkama, već da treba izmeniti i Zakon o budžetskom sistemu koji je važan za proces planiranja nabavki, a treba i zaštititi "uzbunjivače".

Nenadić je rekao da očekuje da Skupština Srbije već u prvoj godini pokrene reforme javnih nabavki.

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Goati: Srbija bez konkretnih pomaka u borbi protiv korupcije

Izvor: Radio Slobodna Evropa, 25.Apr.2012

Predsjednik Transparentnosti Srbija Vladimir Goati rekao je danas u Beogradu da su partije u svojim planovima borbu protiv korupcije stavili na visoko mjesto, ali da na tom polju nema konkretnih pomaka i preokreta. Na konferenciji za novinare na kojoj su predstavljeni rezultati promatranja  sistema...

Nastavak na Radio Slobodna Evropa...

Mnogo priče, malo rada

Izvor: RTS, 25.Apr.2012

Političke stranke borbu protiv korupcije stavile iznad svega, ali konkretnih pomaka nema, kaže predsednik organizacije "Transparentnost Srbija" Vladimir Goati i dodaje da pravosuđe sporo reaguje na pojedine afere...Predsednik organizacije "Transparentnost Srbija" Vladimir Goati izjavio je da su političke...

Nastavak na RTS...

Goati: Budžet je švedski sto za partije

Izvor: Blic, 26.Apr.2012, 11:55

Beograd - Političke partije same u parlamentu donose odluke o svom finansiranju i ponašaju se prema budžetu kao prema nekom "permanentnom švedskom stolu", gde svako uzme koliko mu treba, ocenio je danas predsednik organizacije Transparentnost Srbija Vladimir Goati...On je, na predstavljanju monitoringa...

Nastavak na Blic...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.