KANDIDATURA ZA ČLANSTVO U EU POVEĆAVA INVESTICIJE

Izvor: Kurir, 06.Mar.2012, 18:18   (ažurirano 02.Apr.2020.)

KANDIDATURA ZA ČLANSTVO U EU POVEĆAVA INVESTICIJE

Dodeljivanje statusa kandidata Srbiji za članstvo u EU povećaće prisustvo stranih investitora i stvoriti predvidljiviji privredni ambijent, poručili sa Kopaonik biznis foruma ambasadori zemalja koje su najznačajniji spoljnotrgovinski partneri Srbije

KOPAONIK - Dodeljivanje statusa kandidata Srbiji za članstvo u EU povećaće prisustvo stranih investitora i stvoriti predvidljiviji privredni ambijent, poručili su sa Kopaonik biznis foruma >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << ambasadori zemalja koje su najznačajniji spoljnotrgovinski partneri Srbije.

Ambasador Nemačke u Srbiji Volfram Mas izjavio je da kompanije iz te zemlje neprekidno dolaze u Srbiju, iako su prethodne dve-tri godine bile jako teške u ekonomskom smislu. On je istakao da su, prema podacima nemačke ambasade, investicije u Srbiju dostigle 1,5 milijardi evra.

Ankete među nemačkim investitorima u Srbiji pokazuju da bi više od 80 odsto njih ponovo došlo ovde, naveo je Mas i dodao da pojedine nemačke kompanije u našoj zemlji izvoze do 100 odsto proizvodnje, što uravnotežuje trgovinski bilans Srbije.

I pored toga što je protekla godina bila teška i praćena rastom nezaposlenosti, broj radnih mesta u stranim kompanijama u Srbiji je povećan za 10 odsto, što je jedna od brojnih pozitivnih posledica stranih direktnih investicija, uz izmenu strukture srpske proizvodnje, rekao je Mas.

On je naglasio da je Nemačka insistirala na tome da Srbija proces dobijanja kandidature obavi u skladu sa davno postavljenim pravilima, i da ono što je doživljeno kao tvrd stav Nemačke "bilo zarad koristi svih nas i zarad poštovanja pravila".

Ambasadorka SAD Meri Vorlik izjavila je da je odlazak Ju-Es stila iz Srbije bio teška odluka za tu kompaniju, ali i za američku vladu, i naglasila da su otežani uslovi poslovanja i izazovna situacija pred kojom se ta američka železara našla, jedini razlog za napuštanje tržišta Srbije.

To je jedini razlog i to ne odražava naš stav o poslovanju u Srbiji, kazala je Vorlik i navela da kod američkih kompanija vlada uverenje da Srbija ima konkurentske prednosti, kada je reč o uslovima poslovanja.

Stručna radna snaga, geostrateški položaj, ali i sporazumi o slobodnoj trgovini koje Srbija ima sa drugim zemljama, samo su neke prednosti koje je pomenula ambasadorka.

SAD su do sada uložile u Srbiju oko 1,6 milijardi dolara i nameravaju da to i dalje čine kroz ulaganja u obnovljive izvore, rudarstvo i druge važne sektore, izjavila je Vorlik.

Ona je čestitala Srbiji status kandidata i izrazila očekivanje da će naša zemlja u skoro dobiti datum pregovora, istakavši da SAD podržavaju evropske integracije celog Balkana.

Ambasador Italije Armando Varikio naglasio je da investicije Fijata u fabriku u Kragujevcu pokazuju da se iz Srbije izvoze proizvodi visokih faza obrade i dodao da investicije nemaju samo političku dimenziju već pokazuju da zemlja ima potencijal. On je rekao da u četvrtak "gotovo pola vlade Italije dolazi u Srbiju", kao i veliki broj privrednika koji će razgovarati o unapređenju ekonomske saradnje.

Varikio je ukazao da Italija podržava evrointegracije Srbije koja je, kako je rekao, dosta propatila zbog lošeg javnog imidža, ali se situacija menja iz korena.

Ambasador Rusije Aleksandar Konuzin istakao je da je Rusija spremna da nastavi da investira u Srbiji i da bi bilo najbolje da na projektima ruske firme učestvuju zajedno sa ulagačima iz zemalja EU.

Konuzin je zamerio organizatorima Kopanik biznis foruma što dele investitore na evro-atlantske i one iz drugih zemalja, kao što su Japan i Risija i istakao da među investitorima ne postoji razlika na osnovu toga iz kojih zemalja dolaze.

"To je veštački pristup", kazao je on i dodao da "za Srbiju EU i Rusija nisu alternative", navodeći da je moguć zajednički investicioni poduhvat u Srbiji.

Konuzin je rekao da postoji interesovanje ruskih firmi za ulaganje u Srbiju u oblast građevine, informacionih tehnologija, turizma, ali je istakao da "ne ide sve glatko" i da su neki investitori odustali, što zbog nedovoljnog iskustva, ali i uslova poslovanja. On je podsetio da su ruske firme veliki investitor u Srbiji, ali je i ukazao na veliko zakašnjenje u realizaciji ruskog kredita od 800 miliona dolara namenjenog železničkoj infrastrukturi u Srbiji.

"Sramota me je što taj kredit ni posle tri godine od dogovora predsednika Srbije i Rusije i dve i po godine od potpisivanja sporazuma nije realizovan. Ja se trudim da se to ubrza, a zastoj je nastao zbog toga što srpski stručnjaci nisu završili rad na tehničkim projektima, od kojih su neki započeti pre 20 godina", rekao je on.

Ambasador Rusije smatra da se srpska strana ipak može razumeti, jer je u tom periodu zemlja bila pod sankcijama, a usledila su i dramatična dešavanja na Kosovu, bombardovanje.

"Naša je obaveza da pomognemo Srbiji", rekao je Konuzin i naveo primer uspešnog poslovanja Naftne industrije Srbije od kada ju je preuzeo Gaspromnjeft.

Ambasador Francuske Fransoa Gzavije Denio rekao je da francuske investicije u Srbiji nisu do sada bile velike, ali su stabilne i otvorile su 10.000 novih radih mesta.

Jasno je da se naše investicije baziraju na dugoročnoj stabilnosti, a kada zemlja postane član EU te investicije će biti još veće, poručio je on.

Ambasador Velike Britanije Majkl Devenport rekao je da reforme Srbiji nisu neophodne, samo zbog članstva u EU već i da bi srpska privreda bila konkurentnija.

Navodeći da su britanske investicije u Srbiji male, što je vrlo čudno jer je Velika Britanija jedan od najvećih svetskih investitora, on je ocenio da postoji veliki potencijal da se takva situacija promeni.
Pogledaj vesti o: Kandidatura Srbije

Nastavak na Kurir...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Kurir. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Kurir. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.