Usporava rast potrošačkih cena u Japanu

Izvor: GdeInvestirati.com, 26.Sep.2014, 15:25   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Usporava rast potrošačkih cena u Japanu

TOKYO - Rast potrošačkih cena u Japanu nastavio je da usporava u avgustu, podgrejavši zabrinutost da "rat" zvaničnog Tokija sa deflacijom ne donosi željene rezultate.

Osnovna stopa inflacije, isključujući tradicionalno promenjive cene sveže hrane, ubrzala je prošlog meseca 3,1 odsto na godišnjem nivou, dok su analitičari očekivali stopu od 3,2 odsto, prenosi agencija Frans pres.

Japanska vlada je u aprilu podigla porez na promet >> Pročitaj celu vest na sajtu GdeInvestirati.com << sa pet na osam odsto, što je dovelo do rasta potrošačkih cena. Taj efekat, međutim, počinje da slabi, budući da je rast inflacije usporio u odnosu na 3,3 odsto iz jula i juna i 3,4 iz maja, što je bio najviši nivo u poslednjih 30 godina.

Ako se iz računice isključi uticaj rasta poreza, osnovne potrošačke cene su u avgustu porasle 1,1 odsto, što je dosta ispod ambicioznog cilja Banke Japana od dva odsto navodi agencija "Dau Džons njuzvajers".

Rast poreza na promet smatra se ključnim za smanjenje ogromnog javnog duga Japana, koji je najviši medju industrijalizovanim zemljama, ali postoje strahovanja da će on ugroziti ekonomski oporavak tako što će smanjiti domaću potrošnju.
Pogledaj vesti o: Japan

Nastavak na GdeInvestirati.com...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta GdeInvestirati.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta GdeInvestirati.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.