
Izvor: SrbijaDanas.com, 23.Jul.2021, 18:59
U Tokiju su se svi pitali KOJA JE OVO ZEMLJA? Prvi put smo čuli za nju, a učestvuje već 11. put na Olimpijskim igrama
Na prethodnih 10 učešća, sportisti ove zemlje nisu uspeli da dođu ni do jednog odličja
U Tokiju su danas zvanično otvorene Olimpijske igre, nakon godinu dana odlaganja usled pandemije korona virusa i trajaće do 8. avgusta. Srbiju će predstavljati 86 sportista, a čast da nose zastavu na ceremoniji otvaranja prvi put je imalo dvoje naših predstavnika i to košarkašica Sonja Vasić i vaterpolista Filip Filipović.
Veliku pažnju gledalaca >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << zaokupirala je ceremonija predstavljanja reprezentacija i njihov defile. Tako su gledaoci mogli da vide tim Rusije koji je hodao uz taktove Čajkovskog i bez zastave, ekipu Francuske koja je bila na začelju iako je redosled išao prema japanskom pismu i trebalo je mnogo ranije da budu na programu. Međutim, ono što je dodatno iznenadilo publiku jeste i nastup države Esvatini, čije ime prvi put čujemo.
Olimpijske igre u Tokiju biće 11. po redu na kojima će učestvovati sportisti afričke države Esvatini, međutim njihovo predstavljanje na samoj ceremoniji izazvalo je pometnju gledalaca.
Razlog tome je što se ova zemlja do pre tri godine zvala Svazilend, a pod tim imenom je i do sada nastupala na najvećoj sportskoj smotri na svetu.
Esvatini, zvanično Kraljevina Esvatini, ranije poznata i pod imenima Kraljevina Svazilend i Ngvana, mala je država na jugu Afrike koja se nalazi između Južne Afrike na zapadu i Mozambika na istoku. Mbabane je administrativni centar, a u Lobambi se nalazi zakonodavno i kraljevo sedište.
Naime, povodom proslave 50 godina nezavisnosti od Velike Britanije, kralj Msvati Treći od Svazilenda odlučio je da promeni ime države i nazove je Esvatini 2018. godine.
Otac trenutnog kralja, Msvati Drugi, poznat je kao jedan od vladara sa najdužim mandatom, koji je iznosio više od 60 godina, a čuven je i po tome da je imao 125 žena. Njegov sin, aktuelni vladar zemlje sa juga Afrike, trenutno broji 15 žena, ali po zakonu te države, kralj kog još nazivaju i „Lav“ može imati neograničen broj supruga.
Što se samih Olimpijskih igara tiče, na prethodnih 10 učešća, sportisti ove zemlje nisu uspeli da dođu ni do jednog odličja, a najveću posadu imali su u Seulu 1988. godine. Na prošlim igrama u Riju imali su dva predstavnika, dok se broj u Tokiju udvostručio, a i naziv države se promenio.
Njih će u prestonici Japana reprezentovati jedan atletičar, tj. sprinter, zatim bokser, plivač, kao i jedna plivačica.
Zasigurno će ostati upamćeno da se na igrama u Tokiju prvi put čulo ime države Esvastini i da će ovo ostati u istoriji ostati zabeleženo kao prvo oficijelno učešće ove države na Olimpijskim igrama. Kao Svazilend nisu došli do medalje nikada, a možda im novi naziv države upravo donese odličje i dodatno obogati ovaj prvi nastup na najvećem svetskom sportskom takmičenju.
Olimpijski stadion u Tokiju je dočekao najbolje sportiste sveta. Ukupno 206 nacija, a Srbija je bila 96. po redu. Na Igrama u Tokiju učestvovaće 11.091 takmičara, u 41 sportu i 339 disciplina.
Pogledaj vesti o: Coronavirus
Nastavak na SrbijaDanas.com...