Izvor: B92, 01.Apr.2015, 14:48 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Tankan nemilosrdan: Japan pada
Sumnje u oporavak privrede Japana proširile su se širom zemlje usled sve slabijih napora za oživljavanje privrednog rasta.
Prema kvartalnom izveštaju banke, poznatijem kao "tankan", poslovno poverenje u japanskoj prerađivačkoj industriji je u martu bilo na plus 12 poena, odnosno na istom nivou kao i u prethodnom izveštaju i ispod očekivanja od plus 14 poena, pokazuju objavljeni rezultati ankete koju je sprovela centralna banka Japana.
"Tankan" pokazuje razliku >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << u procentu kompanija koje su optimistične i onih koje su pesimistične u pogledu poslovanja, a za ovaj izveštaj centralne banke anketirano je 10.000 kompanija.
"Slab jen i niže cene nafte pružili su izvestan podsticaj privredi, ali 'tankan' pokazuje da su kompanije, posebno one u prerađivačkom sektoru, svesne toga da spoljna tražnja pada", navodi se u izveštaju istraživačke kompanije "SMBC Niko sekjuritis".



