Srbija može više sa Japanom

Izvor: B92, 17.Apr.2015, 13:13   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Srbija može više sa Japanom"

Srbija nije u potpunosti iskoristila mogućnosti za izvoz u Japan gde bi mogla da plasira poljoprivredne i organske proizvode, a posebno bobičasto voće.

Načelnik u Minisatrstvu trgovine Zoran Malić podsetio je da je prošle godine izvoz iz Srbije u Japan porastao za 6,7 odsto, ali da je i dalje manji od sedam miliona dolara, što je ispod mogućnosti zemlje.

Malić je naglasio da su procene da će >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << ove godine izvoz is Srbije u Japan biti izmedju 6,5 i 7,5 miliona dolara.

Prema njegovim rečima, ukupna robna razmena između dve zemlje prošle godine bila je 114 miliona dolara, što je za 12,5 odsto manje nego 2013. godine.

I pored toga, kako je dodao, saradnja Srbije i Japana poboljšava se i u oblasti turizma, jer je prošle godine Srbiju posetilo 5.300 turista iz Japana koji su ostvarili 13.000 noćenja.

Malić je naglasio da je do sad u Srbiji realizovano 150 prejekata iz japanskih donacija ukupne vrednosti 460 miliona evra.

Zamenik šefa misije ambasade Japana u Srbiji Osamu Hajakava kazao je da je Japan već uspešno investirao u Srbiju, poput kompanija Japantabako internešnal i Panasonik, ističući da će njegova zemlja nastaviti da podržava Srbiju na putu ka EU.

Potpredsednik PKS Nemanja Žugić ukazao je da je za Srbiju važno privlačenje više japanskih investivcija u proizvodni sektor, jer bi to donelo i primenu japanskog sistema menadžmenta koja podrazumeva stalno unapređenje tehnologije, proizvodnog procesa i produktivnosti.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.