Saglasnost Skupštine Beograda na ugovor za Vinču

Izvor: RTS, 26.Sep.2017, 18:17   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Saglasnost Skupštine Beograda na ugovor za "Vinču"

Skupština Grada Beograda dala je saglasnost na konačni nacrt Ugovora o javno-privatnom partnerstvu za izgradnju postrojenja za preradu otpada u "Vinči".
Na osnovu tog rešenja biće potpisan ugovor sa francusko-japanskim konzorcijumom "Suez envajronmental" koji će u Vinči izgraditi postrojenje za preradu otpada, investiciju vrednu oko 300 miliona evra.

Gradonačelnik Siniša Mali rekao >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << je ranije danas, dok još skupština nije dala saglasnost, da će nakon što odbornici usvoje odluku, potpisati ugovor do kraja nedelje.
Zatim sledi faza projektovanja i izdavanje građevinske dozvole, kako bi naredne godine počela gradnja fabrike, koja će, prema najavama, trajati oko tri godine.
Osim prerade otpada, u novom postrojenju prozivodiće se i toplotna i električna energija.
Tretiraće se samo otpad koji ne može da ide u reciklažu, dok će u međuvremenu, do izgradnje postrojenja, grad u svim opštinama napraviti reciklažna dvorišta za odvajanje otpada koji može da se reciklira.
Ugovorom je predviđeno da partner prvo sanira postojeću deponiju "Vinča", koja je stara više od 40 godina.
Prema rečima direktora Direkcije za upravljanje otpadom Filipa Abramovića, koji je obrazložio predlog rešenja, javno-privatno partnerstvo u ovom poslu donosi novi moderni sistem upravljanja otpadom, prestanak prakse deponovanja otpada, novi vid zaštite životne sredine i potpuno iskorišćenje resursa.
Grad je, istakao je Mali, zadržao potpunu kontrolu nad realizacijom tog projekta, a očekuje se da partner obezbedi finansiranje, projektovanje i izgradnju, da 25 godina operativno vodi postrojenje, koje će zatim biti predato gradu.
"Stara deponija, koja predstavlja ekološki problem, konačno će biti sanirana i to je ogroman pomak u zaštiti životne sredine, zemljišta, voda, vazduha", rekao je Abramović.
Podvukao je da je projekat potpuno u skladu sa očekivanjima našeg zakonodavstva i direktivama EU, kao i da je predloženo rešenje najbolje, najrentabilnije i doneće boljitak u svakom aspektu.
Odgovarajući na kritike opozicije, gradski menadžer Goran Vesić rekao je da je prva odluka u Skupštini grada u vezi sa "Vinčom" doneta još 2. novembra 2001. godine, kada je gradonačelnik bio Nenad Bogdanović i da je tada započeo proces traženja partnera za "Vinču".

Još 2011. godine donet je lokalni plan upravljanja otpadom, koji je takođe potvrdio javno-privatno partnerstvo za deponiju "Vinča", dodao je Vesić.
"Nažalost, iako se u prethodnom postupku javilo više od 50 zainteresovanih kompanija, čitav proces je tada zaustavljen. Zanimljivo je da je Dragan Đilas posle 2008. godine stopirao sve u vezi sa deponijom. Samo on zna zašto", rekao je Vesić.
Kako je rekao, predlogom Grada iz 2006. godine bilo je predviđeno da investicija vredi 40 miliona evra, a da grad godišnje odvaja 10 miliona evra.
"Sada imate investiciju od 333 i odvajanje od 38 miliona. Ali to je suština javno-privatnog partnerstva", naveo je Vesić.
Kada je reč o taksi, Vesić je zamolio da se ne barata sa netačnim ciframa jer, kako je rekao, u ugovoru stoji da Grad u prve tri godine nema nikakve obaveze.
"A posle te tri godine, postoje različiti načini da se ta taksa nadoknadi, ali sigurno neće ići iz budžeta", rekao je Vesić i kao primer naveo korišćenje državnih i fondova EU.
Naglasio je da je postupak traženja partnera vođen tri godine, sa Svetskom bankom i EBRD i da je bio potpuno transparentan.
"Ubeđen sam da smo uradili dobar posao za grad", istakao je Vesić.
Ponovio je da u novo postrojenje neće ići ništa što ide u reciklažu, kao i da će u svakoj opštini biti napravljeno po jedno reciklažno dvorište.
"Nemojte da lažete ljude i da ih obmanjuje, ne širite lažne vesti i razmislite šta ste vi predlagali ovde", naglasio je Vesić.
Odbornik DS-a Zoran Alimpić smatra da bi o ugovoru trebalo da se izjasni sledeći saziv gradskog parlamenta.
Naglasio je da je od predstavnika predlagača čuo da se radi o ulaganju od 333 miliona evra, ali da nije našao tu cifru u ugovoru, kao ni to da je ugovor na 25 godina.
Alimpić tvrdi da je ugovor na 30 godina, kao i da se grad obavezao da, kroz javno-privatno partnerstvo, isplaćuje partneru 4,6 milijardi dinara godišnje za preradu i tretiranje otpada.
"To je projektno plaćanje na godišnjem nivou, ono što koncesionar očekuje da dobije, da mu se plati 38,5 miliona evra godišnje. Ko će to da plaća? A to je, pošto je ugovor na 30 godina, 1,148 milijardi evra", naveo je Alimpić.
Upitao je i da li će se taj trošak "prevaliti" na građane tako što će plaćati skuplje komunalne usluge.
"Po računici koju sam izveo, građani će kroz plaćanje takse ili kroz novu naknadu za tretman otpada plaćati 9,16 dinara, a firme 23 dinara", zaključio je Alimpić.
Pogledaj vesti o: Japan

Nastavak na RTS...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Vesić: Ugovorom o Vinči rešićemo problem "ekološke bombe"

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 26.Sep.2017

Gradski menadžer Goran Vesić izjavio je danas da će saglasnost Skupštine grada Beograda na konačni nacrt ugovora o javno-privatnom partnerstvu za izgradnju postrojenja za preradu otpada u Vinči omogućiti da se konačno reši problem ekološke bombe kraj Dunava...Vesić je na sednici Skupštine...

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...

Skupština Beograda dala saglasnost na ugovor za deponiju Vinča

Izvor: SEEbiz.eu, 26.Sep.2017

BEOGRAD - Odbornici Skupštine grada Beograda dali su danas saglasnost na konačni nacrt Ugovora o javno privatnom partnerstvu grada Beograda u pružanju usluge tretmana i odlaganja komunalnog otpada sa deponije Vinča...Filip Abramović iz Direkcije za upravljanje otpadom rekao je danas na sednici...

Nastavak na SEEbiz.eu...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.