Rusija će preuzeti pod kontrolu atomske centrale

Izvor: Vostok.rs, 31.Maj.2012, 17:08   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Rusija će preuzeti pod kontrolu atomske centrale

31.05.2012. -

Atomska energetika preživljava teška vremena. Posle tragičnih događaja na Fukušimi-1, panična raspoloženja su dostigla vrhunac. Dovoljno je reći da je Japan, gde su još pre godinu dana radila 54 energetska bloka, zaustavio sve svoje reaktore. Neke zemlje, među njima Nemačka i Švajcarska, rešile su da odustanu od nuklearne energetike, prekinuvši rad na već započetim objektima. Ruski stručnjaci rešili su da ne preduzimaju ishitrena rešenja, već su >> Pročitaj celu vest na sajtu Vostok.rs << se koncentrisali na program osiguranja dodatne bezbednosti atomskih centrala. Između ostalog, modernizovani su sistemi havarijskog energetskog snabdevanja, uvedene su rezervne šeme dovoda vode u parne generatore, gasno gašenje požara, govori Vladimir Asmolov.

"Za poslednje 4 godine za radove na modernizaciji sistema bezbednosti centrala trošilo se preko milijardu dolara svake godine. Tamo, na primer gde su bila dva kanala bezbednosti, mi smo uveli treći. Poboljšali smo brzo delovanje sistema za upravljanje i kontrolu, uveli digitalne sisteme upravljanja havarijskim zaustavljanjem reaktora, dodatni sistem za obustavu rada reaktora."

Po mišljenju zamenika rukovodioca Rosenergoatoma, ruski nuklearci su se svesno rešili na tako rekordne troškove. I prizvataju ih ne kao troškove proizvodnje, već kao dugoročne investicije u bezbednost i očuvanje konkurentskih prednosti Rusije u atomskoj energetici. Šta više, posle događaja u Japanu bili su izvedeni dodatni stres-testovi na svih 10 aktivnih ruskih nuklearnih centrala. Oni su potvrdili zaštićenost nuklearnih centrala od ekstremnih prirodnih i tehnogenih vanrednih situacija, nastavlja Vladimir Asmolov.

"Svi odlično pamte kako su posle havarije na Fukušimi dolazila vozila za gašenje požara koja su nekuda slivala vodu, na nešto je prskala, ističe predstavnik Rosenergoatoma. To nije bilo vrlo efikasno, zato što centrala nije bila spremna za takva dejstva na lokalizaciji havarije. Na ruskim centralama su odavno napravljeni specijalni spojevi. Vatrogasno vozilo dolazi i hitno se spaja na dustupnom mestu i sliva vodu tamo gde treba: u generator pare, kako bi se hladio blok."

Prema podacima Rosatoma, u poslednjih 5 godina na ruskim nuklearnim centralama nije bio fiksiran ni jedan incident. Po pouzdanosti ruske nuklearne centrale su zauzele drugo mesto u svetu, pretekavši SAD, Veliku Britaniju i Nemačku. Zaključke ruskih stručnjaka potvrđuje i MAGATE. Po mišljenju rukovodioca Odeljenja za proizvodnu bezbednost MAGATE Miroslava Lipara, ruske centralne su se vrlo ozbiljno pripremale za provere međunarodnih eksperata i uzele su u obzir sve preporuke.

Pregledali smo za sada dve centrale: Volgo-Donsku i Balakovsku. Na Smolensku centralu ćemo otići naredne godine. Hoću da kažem da to što su postigli ruski stručnjaci, kako su ispunili naše preporuke, poboljšali rad centrala, nama potpuno odgovara.

Po rečima ruskih nuklearaca, radovi na usavršavanju sistema bezbenosti na atomskim centralama će biti nastavljeni. Već naredne godine naučnici će razraditi jedinstveni sistem zaštite reaktora od mogućih zemljotresa. Seizmički senzori će biti postavljeni oko nuklearke na rastojanju od desetak kilometara. Prilikom dobijanja signala SOS, sistem će automatski zaustaviti reakotr još pre nego što razorni potresi dostignu teritoriju centrale.

Izvor: Golos Rossii, foto: RIA Novosti

Nastavak na Vostok.rs...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vostok.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vostok.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.