Izvor: B92, 20.Okt.2011, 17:25 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Rusi prave kolonije na Mesecu?
Možda su prvi ljudi koji su prošetali površinom Meseca bili Amerikanci, ali će se, po svemu sudeći, Rusi na njemu prvi nastaniti.
Otkriće vulkanskih tunela na mesecu moglo bi da ponudi prirodno sklonište za prvu lunarnu koloniju.
Istraživači odavno sumnjaju da je trusna Mesečeva prošlost ostavila u amanet svojevrsne hodnike od ohlađene lave, a slike iz 2008. koje je poslao japanski svemirski brod >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << "Kaguja" pokazale su misteriozne prolaze za podzemlje.
"Novo otkriće koje ukazuje da je Mesec prilično porozan nas značajno približava osnivanju baze na Zemljinom satelitu”, smatra ruski astronaut veteran Sergej Krikaliov.
"Ako se ispostavi da mesec ima dovoljno pećina koje bi mogle pružiti zaštitu od radijacije i udara meteora, mogao bi biti mnogo zanimljivija destinacija nego što se ranije mislilo”, objašnjava on.
Slike sa Kaguje (SELENE) prikazuju formacije slične bunkerima zbog kojih, ako su dovoljno duboke, ne bi bilo potrebe da se kopa tamošnje tlo i grade zidovi i tavanice. Prve takve kolonije na Mesecu mogle bi biti sagrađene do 2030.
Sve su prilike da će se do tada mnoge zemlje utrkivati za tu poziciju.
Rusi prave kolonije na Mesecu?
Izvor: medio.rs, 21.Okt.2011, 01:50
Možda su prvi ljudi koji su prošetali površinom Meseca bili Amerikanci, ali će se, po svemu sudeći, Rusi na njemu prvi nastaniti.




