Izvor: RTS, 12.Jun.2011, 12:47 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Referendum u Italiji
Građani Italije izjašnjavaju se na dvodnevnom referendumu o izgradnji nuklearki, o privatizaciji vodosnabdevanja i imunitetu ministara od pojavljivanja na sudu.
Počeo dvodnevni referendum u Italiji, na kome se građani izjašnjavaju o više pitanja uključujući da li će prihvatiti izgradnju nuklearnih postrojenja posle havarije u Fukušimi i da li će ukinuti imunitet koji funkcionerima, uključujući premijera Silvija >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << Berluskonija, omogućava da ne prisustvuju suđenjima, kao i o privatizaciji sektora vodosnabdevanja.
Građani će glasati Glasanje o nukleranim elektranama biće važan pokazatelj raspoloženja evropske javnosti prema nuklearkama posle katastrofe u Japanu. Nemačka je prošle nedelje donela zakon kojim se predviđa gašenje nukleranih elektrana do 2022. godine.
Ukoliko na referendum izađe više od 50 odsto birača, i ukoliko se građani izjasne protiv, to će označiti kraj vladinih planova da reaktiviraju italijanski nuklerani program do 2014. godine, naveo je AFP.
Italija je napustila nuklearnu energiju posle havarije u Černobilu ali Berluskoni je postavio obnavljanje nuklearki kao jedan od ciljeva svoje vlade. Ankete javnog mljenja pokazuju da su nuklearna postrojenja nepopularna u Italiji.
Građani će se na referendumu izjašnjavati o još jednom pitanju značajnom za Berluskonija - o zakonu koji ministrima daje imunitet od pojavljivanja na sudu dok su na funkciji, a koji je donet ubrzo posle njegovog reizbora 2008. godine.
Protiv Berluskonija se trenutno vode tri sudska procesa, uključujući suđenje za plaćanje seksualnih usluga maloletnoj prostitutki, za davanje mita i za proneveru.
Ukoliko se građani izjasne za ukidanje imuniteta, to će biti direktan udarac za 74-godišnjeg premijera i dodatni pokazatelj nezadovoljstva građana njegovom vladom, posle poraza njegove stranke Narod slobode na lokalnim izborima za gradonačelnike Milana i Napulja.
Glasačka mesta se zatvaraju večeras u 22 časa po lokalnom vremenu, a sutra će biti ponovo otvorena od 7 do 15 časova. Rezultati se očekuju kasnije u ponedeljak.











