Radioaktivni jod stigao do Srbije

Izvor: B92, 25.Mar.2011, 13:30   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Radioaktivni jod stigao do Srbije

Beograd -- Radioaktivne čestice iz Japana stigle u Srbiju, ali njihova količina ne predstavlja bilo kakvu opasnost po zdravlje građana, kažu stručnjaci.

Prema rečima direktorke Agencije za zaštitu od jonizujućeg zračenja Mirjane Radenković u vazduhu je detektovano prisustvo čestica joda.

Čestice joda stigle su u Srbiju pošto danima lete kroz atmosferu, nakon niza kvarova u nuklearnoj elektrani "Fukušima 1" u Japanu.

"Kontrolom u Novom Sadu zabeleženo >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << je prisustvo joda 131 u tragovima, međutim ta koncentracija ne bi trebalo da izaziva strah kod građana s obzirom na to da se radi o zanemarljivim količinama", kazala je Radenkovićeva.

Kako je saopšteno iz Agencija za zaštitu od jonizujućih zračenja i nuklearnu sigurnost Srbije, današnja ispitivanja pokazuju da je nivo radioaktivnosti u zemlji u granicama prosečnih vrednosti.

"PMF u Novom Sadu, Laboratorija za ispitivanje radioaktivnosti uzoraka i doze jonizujućeg i nejonizujućeg zračenja je obavestila Agenciju da je u uzorku aerosola od 24. marta detektovan radionuklid jod-131 u koncentraciji 0,4 milibekerela po jednom kubnom metru, koja je u nivou varijacija osnovnog nivoa zračenja", saopšteno je iz Agencije.

Kako je navedeno, povišena radioaktivnost nije konstatovana ni u uzorcima robe koja se uvozi, a pripadnici MUP-a će na graničnim prelazima obavestiti Agenciju ukoliko se pokaže potreba za proverom kontaminacije lica koja u Srbiju dolaze iz ugroženog područja.

Stručnjaci podsećaju da je Srbija udaljena 13.500 kilometara od nestabilne nuklearne elektrane "Fukušima 1", koja je oštećena u zemljotresu i cunamiju koji su pogodili Japan 11. marta, te da zbog toga ne bi trebalo strahovati od radioaktivnosti.

Prethodno su agencije prenele vest da je radioaktivni oblak iz Japana došao i do Slovenije. Tamošnja Uprava za nuklearnu bezbednost je saopštila da minimalne količine radioaktivne materije, koje stignu do Slovenije, neće uticati na zdravlje ljudi i neće izazvati kontaminaciju hrane i vode, zbog čega nisu predviđene mere zaštite od zračenja.

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Japanske radioaktivne čestice stigle u Srbiju

Izvor: Mondo, 25.Mar.2011

Radioaktivne čestice iz Japana stigle su u Srbiju, ali njihova količina ne predstavlja bilo kakvu opasnost po zdravlje građana.

Nastavak na Mondo...

Normalan nivo radijacije

Izvor: RTS, 25.Mar.2011

Radioaktivne čestice stigle do Srbiju, ali ne predstavljaju nikakvu opasnost po zdravlje građana. Pored redovnih kontrola robe, hrane i vode koje ulaze u zemlju, uvedena vanredna inspekcijska provera namirnica poreklom iz Japana...Opasnosti od radijacije za zdravlje ljudi nema, iako su radioaktivne...

Nastavak na RTS...

NUKLEARNA KATASTROFA SVE BLIŽA!

Izvor: Kurir, 26.Mar.2011, 09:27

BEOGRAD - Pripremite se za Černobilj 2! Jučerašnje saopštenje japanskih zvaničnika da je mogućnost pucanja jezgra reaktora u nuklearnoj centrali "Fukušima" sve veća, uzdrmala je čitav svet. Ukoliko se to dogodi, nivo radijacije bi se drastično povećao, a naučnici tvrde da bi mogao..BEOGRAD...

Nastavak na Kurir...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.