Prodor Erbasa u Japan

Izvor: RTS, 08.Okt.2013, 11:39   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Prodor "Erbasa" u Japan

Japanski avio prevoznik "Džapan erlajnz" naručio 31 letelicu tipa "A350" od evropskog proizvođača "Erbasa", za sumu od, procenjuje se, devet i po milijardi dolara. Kupovina čitave male flote "Erbasovih" širokotrupnih aviona od strane najvećeg japanskog avioprevoznika istorijski preokret na bogatom japanskom tržištu kojim je decenijama dominirao američki "Boing".

Evropski aeronautički konzorcijum "Erbas" obezbedio je svoju prvu narudžbinu na japanskom tržištu putničkih >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << letelica kojim već decenijama dominira njegov rival "Boing," javljaju japanski mediji.

Najveći japanski avio prevoznik"Džapan erlajnz" (JAL) na konferenciji za štampu u Tokiju objavio je da je naručio 31 avion "A350" od evropskog proizvođača, a ugovor sadrži i klauzulu o mogućoj dodatnoj nabavci 25 letelica ovog tipa.

Procenjuje se da je vrednost ugovora preko devet i po milijardi dolara, a prvi avioni bili bi isporučeni japanskom prevozniku 2019. godine.

"JAL" planira da njima zameni svoje letelice dugog doleta "Boing 777."

Primamljivim japanskim tržištem putničkih aviona decenijama dominira američki proizvođač "Boing." Japan je ostrvska zemlja sa visokim životnim standardom i velikom populacijom od 128 miliona ljudi koji su geografski prisiljeni na korištenje aviona pri odlasku u inostranstvo.

Svake godine između 12 i 15 miliona Japanaca leti u inostranstvo, dok između 8 i 10 miliona stranaca poseti tu dalekoistočnu državu.

"JAL", dugo godina najveći azijski avio prevoznik, i njegov domaći rival "Ol nipon ervejz" (ANA) pre nekoliko godina su naručili više desetina Boingovih "drimlajnera" koji su reklamirani kao efikasne letelice velikog doleta koje, zahvaljujući lakom trupu napravljenom od ugljeničnih vlakana, mogu da uštede 20 posto goriva u poređenju sa postojećim avionima istog kapaciteta i doleta.

"ANA" je preuzela prvi avion tog tipa koji je izašao sa proizvodne trake u novembru 2011., a krajem 2012. dva velika japanska prevoznika imala su u svom sastavu čak 24 od ukupno 50 proizvedenih "drimlajnera" za koje se verovalo da će "Boingu" obezbediti dugogodišnju dominaciju na svetskom tržištu aviona dugog doleta.

Kraj dominacije "Boinga"?

Međutim, u januaru ove godine, posle svega par meseci eksploatacije, u dvema letelicama ovog tipa u sastavu "JAL-a" izbio je požar u kabini, odnosno na krilu prilikom tankovanja goriva, usled čega su svi "Drimlajneri" u Japanu, a potom i drugim državama, bili prizemljeni.

Mada je predsednik "JAL-a" na konferenciji za štampu u Tokiju izjavio da prva narudžbina Erbasovih aviona u istoriji ove kompanije, nema veze sa činjenicom da se najnoviji proizvod američke kompanije Boing "787 drimlajner" pokazao tehnički nepouzdanim i ekonomski neisplativim, poslovni analitičari u Japanu ukazuju na činjenicu da "JAL" i njegov ljuti rival "ANA" potražuju 200 miliona dolara odštete od "Boinga" zbog gubitaka prouzrokovanih kašnjenjem u isporuci "drimlajnera" i brojnim kvarovima nakon početka eksploatacije.

Smatra se i da je "Erbas," koji već dugo vremena pokušava da prodre na japansko tržište, "JAL-u" ponudio nisku cenu koja pokriva troškove proizvodnje ali ne donosi profit kako bi sebi obezbedio mesto na tom tržištu i u budućnosti sklopio vrlo profitabilne poslove.

A350 je širokotrupni avion nove generacije koji, zavisno od konfiguracije, može da ponese između 270 i 350 putnika, i ima manju potrošnju goriva od dosadašnjih Erbasovih letelica sličnog kapaciteta.

"Erbas" je već obezbedio porudžbe za blizu 800 aviona ovog tipa i izvršio prvi test let. Prvi "A350" trebalo bi da bude isporučem mušterijama sledeće godine.

Oko 35 odsto delova za Boingov "drimlajner" se proizvodi u Japanu što je do sada bio jedan od glavnih razloga za kupovinu ovih aviona kada su u pitanju japanski prevoznici.

U ovom trenutku japanske kompanije imaju ugovor za proizvodnju 12 odsto delova "A350", ali se smatra da će im "Erbas" ponuditi da povećaju svoj udeo kako bi obezbedio čvršću poziciju na relativno konzervativnom japanskom tržištu koje ima tendenciju da dugo koristi proizvode sebi od ranije poznatih proizvođača i ne voli da menja snabdevače.

Nastavak na RTS...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.