Povratak kamikaza u Fukušimu

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 25.Maj.2011, 13:56   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Povratak kamikaza u Fukušimu

TOKIO -

Grupa od 160 penzionisanih japanskih inženjera i bivših radnika u nuklearnim elektranama želi da osnuje "Korpus iskusnih veterana" i pomogne u obnovi rashladnog sistema u nuklearnoj elektrani Fukušima Daići, koja je oštećena u nedavnom zemljotresu i cunamiju.

"Ne treba da prepuštamo posao isključivo mladim inženjerima. Mladi ljudi, posebno oni koji nameravaju da imaju decu, ne treba da budu >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << izloženi radijaciji", izjavio je za AFP Jasuteru Jamada, 72-godišnji inženjer u penziji.

Operator Fukušime Tokijska električna korporacija (Tepko) za sada se nije javno izjašnjavala o predlogu, ali su pojedini japanski poslanici podržali predlog veterana.

Ukoliko vlada odobri njihov predlog, inženjeri koji imaju više od 60 godina preuzeće deo posla na obnovi rashladnog sistema, na kojima sada radi više od 1.000 ljudi, među kojima je veliki broj mlađih ljudi.

Iako je njihova želja da se žrtvuju za dobrobit svih nesporna, Jamada kaže da se njihov tim ne može porediti sa kamikazama.

"Svi se plaše smrti, pa i ja", rekao je on i objasnio da će tim raditi u uslovima strogo kontrolisane izloženosti radijaciji i pod kontrolom vlasti.

Neki od budućih volontera, međutim, izjavljuju da se spremni da se suoče sa eventualnim posledicama.

Masahiro Ueda (69), bivši radnik u nuklearki sa više od 40 godina radnog iskustva na održavanju rashladnih sistema, rekao je da se prijavio da radi i da je spreman da žrtvuje svoj život.

"Ja sam star. Nije mi važno kada ću umreti", rekao je Ueda i dodao da želi da posveti ostatak svog života obnovi nuklearke.

Tim će, ukoliko dobije dozvolu od vlasti, raditi zajedno sa Tepkom.

Vlada je za sada izrazila zahvalnost inženjerima seniorima za predlog, ali još uvek pažljivo razmatra da li da ga podrži.

"Veoma smo zahvalni i želimo da prihvatimo njihovu nameru da se posvete akciji, ali naš princip je da da se držimo procedura koje neće zahtevati 'samoubilački korpus'", rekao je Goši Hosomo, specijalni savetnik japanskog premijera Naoto Kana.

Naojuki Takaki, profesor sa univerziteta u Kanagavi, kaže da pored stručnih, postoji još veliki broj poslova na obnovi nuklearne elektrane Fukušima koji ne zahtevaju posebnu stručnost.

"S obzirom da je količina radijacije kojoj osoba može biti izložena ograničena, biće potreban veliki broj radnika duže vreme", istakao je on.

Ogromna koncentracija cezijuma nad Fukušimom

Serija visokih vrednosti radijacije izmerene u i oko nuklearne elektrane Fukušima Daići, koja je teško oštećena tokom razornog zemljotresa i cunamija 11. marta, se nastavlja.

Nad reaktorom 1 koncentracija radioaktivnog cezijuma prekoračila je za 18 puta dozvoljene vrednosti, saopštio je danas koncern TEPCO u čijem je vlasništvu nuklearka.

Takođe i nad reaktorom 4 TEPCO je ustanovio za 7,5 puta veću koncentraciju cezijuma 134 nego što je dozvoljeno, prenela je danas japanska televizija "NHK".

Nad reaktorom 1 izmerena je koncentracija od 360 bekerela cezijuma 134 po kubnom metru vazduha. TEPCO računa da je u tom reaktoru došlo do potpunog topljenja nuklearnog jezgra.

Naime, koncern je juče priznao da je prvih dana nesreće došlo do topljenja jezgra u reaktorima 1, 2, i 3.

U reaktoru 4 koji je bio van pogona u trenutku zemljotresa, nalazi se staro nuklearno gorivo. Eksperti pretpostavljaju, kako prenosi "NHK", da su izvor tamo izmerene radijacije istrošene šipke goriva u posudama za hlađenje, kao i iz susednog reaktora 3.

TEPCO namerava sada da reaktore prekrije platnom od poliestera, kako bi se sprečilo dalje širenje radioaktivnih supstanci preko vazduha.

TEPCO je još juče saopštio da je istopljena masa sada dovoljno rashlađena, i da je stanje stabilno.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Dirljivi povratak kamikaza u Fukušimu

Izvor: Vesti-online.com, 25.Maj.2011

Grupa od 160 penzionisanih japanskih inženjera i bivših radnika u nuklearnim elektranama želi da osnuje "Korpus iskusnih veterana" i pomogne u obnovi rashaladnog sistema u nuklearnoj elektrani Fukušima..."Ne treba da prepuštamo posao isključivo mladim inženjerima. Mladi ljudi, posebno oni koji...

Nastavak na Vesti-online.com...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.