Poraz ohrabrenja

Izvor: Politika, 03.Nov.2010, 23:14   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Svetsko prvenstvo za odbojkašice: Japan – Srbija 3:1 (28:26, 29:27, 18:25, 27:25). – Naš tim osvojio više poena, ali mu to nije bilo dovoljno za pobedu

Od specijalnog izveštača „Sportskog žurnala”

Tokio – Srbija je poražena u poslednjem meču A grupe od Japana s 3:1 (28:26, 29:27, 18:25, 27:25), u verovatno najkvalitetnoj utakmici prve faze takmičenja u Tokiju. Utakmica će biti zaboravljena >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << samo zbog krajnjeg rezultata, ali je igra Srbije bila ohrabrujuća, naročito pred odlučujuće duele u novoformiranoj E grupi.

Ovoga puta, Japan je bio spremniji za dramatične završnice. Spasile su domaće odbojkašice osam set lopti i na taj način došle do tri seta na razliku. Onaj jedan, koji je pripao Srbiji, osvojen je ubedljivo, pa su na kraju naše imale i poen više od protivnika.

Nedostajalo je malo više sreće, hrabrosti, iskustva, ali će sve to biti zaboravljeno ako se za mečeve u drugoj fazi izvuku pouke.

Prvi set: Ceo set Srpkinje su jurile prednost domaćina (8:5, 12:9, do 21:19), samo zbog velikog broja servis grešaka! Ipak, serija od 4:1 donela je i prvo vođstvo Srbiji, za 23:22. Usledio je as Milene Rašić (24:22), a na drugoj set lopti sumnjiva odluka Turčina Nihata Ermihana, koji je Maji Ognjenović dosudio prelaz, u blago rečeno sumnjivoj situaciji. Inicijativa je potom prešla na stranu Japanki, koje su realizovale treću set loptu. Brojke; sjajne, ali i nedovoljne za vođstvo; napad 57 % (samo jedna greška), idealan prijem od čak 62 %, ali i 8 servis grešaka, Japan dobio set bez bloka.

Drugi set: Sa Sanjom Malagurski u postavi, Srbija je nastavila ovaj meč. Poveli smo 5:1, imali konstantno vođstvo (12:9, 16:13), najubedljivije 18:14 (drugi tajm aut Japana). U završnici je Srbija imala prednost, ali i pogrešila dva servisa. Usledio je sličan scenario iz prethodnog, neiskorišćene četiri set lopte i na kraju dva asa Inoue na Molnarovoj za 27:29. Brojke su bile čudne; Japan bez servis greške (!), sa 4 asa, bez bloka (!) i sa napadom od samo 38 %, Srpkinje sa napadom od 49 %, 3 bloka, šest grešaka, ali i šest loših prijema.

Treći set: Posle desetominutne pauze Srbija je zaigrala još odlučnije. Od sredine seta, zahvaljujući blokovima Nataše Krsmanović, poveli smo 16:10. Usledila je sigurna završnica, igra poen za poen, sjajni napadi naše ekipe, u igri bez grešaka. Brojke; Srbija 5 blokova, samo 1 servis greška i 3 iz napada, uz odličan prijem, Japan sa najslabijim napadom, na 29 %, ali i sa četiri bloka.

Četvrti set: Od početka seta Srbija je jurila prednost Japana (5:8, 6:10, 11:16) i na drugom tehničkom tajm autu činilo se da ih je umor stigao. Usledilo je izjednačenje (16:16), pa opet brejk Japanki na 17:20 i novo izjednačenje za 20:20. I onda završnica, nažalost, za infarkt. Vodili smo 24:22, nismo realizovali prvi napad na drugoj set lopti, Japanke jesu kontru, što je potpuno slomilo našu selekciju. Već nervozne i nesigurne, greškama su pogurale domaćina do pete pobede.

– Teško je reći šta je bio uzrok gubljenja dramatičnih setova. U pitanju je jedan poen, ali ja opet mislim da smo te setove gubili mnogo pre, na lakim loptama, koje su Japanke realizovale, a mi nismo, – rekao je naš selektor Zoran Terzić.

Dvorana: Jojogi. Gledalaca: 10.230. Sudije: Ermihan (Turska) i Verek (Francuska).

JAPAN: Kurihara 2, Nakamiči 1, Takešita 1, Inue 14, Jamamoto 4, Sano, Jamaguči 8, Araki, Kimura 27, Ebata 17, Sakoda, Ino. Selektor: Manabe.

SRBIJA: Nikolić 25, Brakočević 1, Malagurski 10, Krsmanović 15, Majstorović, Molnar 18, Antonijević, Vesović, Ognjenović 2, Veljković, Rašić 8, Ćebić. Selektor: Terzić.

Igor Jagličić

------------------------------------

Hrvatice ispale zbog slabijeg poen-količnika

A grupa (Tokio)

Prvo kolo: Srbija – Kostarika 3:0, Peru – Alžir 3:0, Japan – Poljska 3:2. Drugo kolo: Srbija – Poljska 3:1, Kostarika – Alžir 3:0, Japan – Peru 3:1. Treće kolo: Srbija – Peru 3:1, Poljska – Kostarika 3:0, Japan – Alžir 3:0. Četvrto kolo: Srbija – Alžir 3:0, Poljska – Peru 3:0, Japan – Kostarika 3:0. Peto kolo: Peru – Kostarika 3:1, Poljska – Alžir 3:0 i Japan – Srbija 3:1.

D grupa (Osaka)

Peto kolo: Dominikana – Kanada 3:1, Južna Koreja – Turska 3:2, Rusija – Kina 3:0.

Tabela: Rusija 10, Južna Koreja 9, Turska 8, Kina 7, Dominikana 6, Kanada 5 bodova.

B grupa (Hamamacu)

Peto kolo: Holandija – Portoriko 3:0, Češka – Kenija 3:0, Brazil – Italija 3:0.

Tabela: Brazil 10, Holandija, Italija i Češka po 8, Portoriko 6, Kenija 5.

C grupa (Macumoto)

Peto kolo: Hrvatska – Kazahstan 3:0, Nemačka – Tajland 3:0, SAD – Kuba 3:1.

Tabela: SAD 10, Nemačka 9, Kuba (poen-količnik 0,993), Tajland (0,960) i Hrvatska (0,899) po 7, Kazahstan 5.

Sledeći meč u subotu u 2,30 č protiv Turske

U četvrtfinalnu grupu (Tokio), naše odbojkašice ulaze s pet bodova (Rusija i Japan imaće po šest,  Južna Koreja pet, a Poljska i Kina po četiri). Raspored naših utakmica je sledeći (prve dve idu u polufinale, treća i četvrta boriće se za konačni plasman od petog do osmog mesta, a peta i šesta od devetog do dvanaestog):