Izvor: S media, 16.Maj.2011, 10:07 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Penzioneri hoće u Fukušimu
Japanske vlasti dobile su nedavno vrlo neobičnu ponudu - grupa penzionera dobrovoljno se javila za rad u smrtonosnom prečniku nuklearne elektrane „Fukušima”.
Nekadašnji inženjeri potpuno su svesni radijacije, ali smatraju da je to njihova dužnost prema društvu.
– Moji prijateljii i ja smo posle katastrofe koja se dogodila dugo raspravljali kako bi bilo najbolje >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << i najefikasnije pomoći da se posledice i šteta opasnog zračenja umanje. Svesni smo da je neophodna izgradnja rashladnog sistema, ali to ne mogu da urade mašine. Za to su potrebne ljudske ruke, pa zašto onda ne naše? Mi ionako više nemamo dug život ispred sebe. Bolje mi nego mladi – kaže 72-godišnji Jasutera Jamada.
Belgija zatvara dve nuklearke?
On je osnivač grupe „Kvalifikovani veterani za nuklearku Fukušima 1”.
Jamada, koji je radio kao inžinjer, tvrdi da su obavljeni razgovori s predstavnicima vlade i predstavnicima nadležnih organa za kontrolu nuklearnih centrala.
Predsednik nuklearke se izvinio
– O pojedinostima ne smem da govorim. Nadam se, ipak, da ćemo do kraja juna napraviti plan i početi s radom - obrazlaže Jasutera Jamada.
(Blic foto:Reuters)







