Izvor: RTS, 01.Feb.2023, 15:01

Nindža, japanski program za srpske tehnološke kompanije

Daleki istok jedan je od najbrže rastućih regiona sa velikim brojem korisnika i visokom stopom usvajanja tehnologije. To srpskim startapovima pruža dobru priliku za izlazak na nova tržišta u širokom spektru oblasti kao što su gejming, zdravstvo i agrotehnologija. Srpskim kompanijima koje imaju za cilj za posluju u tom delu sveta, pomoć pruža i Japanska agencija za međunarodnu saradnju kroz programe mentorske podrške. O tome za RTS govori Masahiro Ueki, glavni zastupnik Japanske >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << agencije za međunarodnu saradnju na Balkanu.
Masahiro Ueki kaže za RTS da Vlade Srbije i Japana dobro razumeju značaj digitalne revolucije i da je projekat Nindža, važan za ekonomski rast Srbije. Ueki navodi da će i Japan tragati za IT stručnjacima u budućnosti.

Gospodine Masihiro, Japan je bio na čelu elektronske revolucije, gde je on u digitalnoj revoluciji?
- Japanska vlada je formirala agenciju za digitalizaciju u Japanu. Ona se aktivno bavi tim procesom. Kad smo već kod toga, prošlog septembra je premijerka Ana Brnabić bila u poseti Japanu i tamo se srela sa predstavnicima te agencije.
Siguran sam da obe vlade razumeju značaj digitalne revolucije, i mi podržavamo digitalnu revoluciju u Srbiji.
Džajka je javna agencija japanske vlade koja je odgovorna za realizaciju japanske pomoći inostranstvu.
Podržavamo srpsku vladu u pogledu održivog rasta. Jedan od takvih pojekata je Nindža koji je važan za ekonomski rast Srbije, mi podržavamo startap kompanije u Srbiji, koje bi se razvijale i poslovale na tržištu Japana i Istočne Azije.
Za koju oblast digitalnih tehnologija su investitori iz Azije najviše zainteresovani, gde su najveće mogućnosti za upeh?
- Program Nindža je važan kako bi privukao investitore da ulažu u tehnologiju kao što su blokčejn i web3.
Naš projekat upravo podržava startap kompanije u Srbiji u tim oblastima, da se one ubrzano razvijaju.
Nadam se da će Nindža projekat doprineti razvoju startap kompanija u Srbiji i da će privući ulagače iz Azije.
Ima li Japan dovoljno IT stručnjaka, da li ste u potrazi za njima, ima li mesta za ljude iz Srbije, za srpske kompanije?
- Japan će tragati za IT stručnjacima u budućnosti. Kroz naš vodeći projekat podržavamo startap kompanije u Srbiji, da se one razvijaju kako bi mogle da doprinesu ne samo Japanu već i Srbiji.
Srbija je dobro geografski pozicionirana za povezivanje susednih zemalja i može da bude regionalni centar za startapove na Zapadnom Balkanu, štaviše, regionalni centar IT industrije u Evropi.
Pogledaj vesti o: Japan

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.