Izvor: B92, 21.Apr.2008, 14:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Napadi somalijskih pirata
Sana, Madrid -- Somalijski pirati pucali su danas na japanski naftni tanker u Adenskom zalivu, a juče su oteli španski ribarski brod sa 26 članova špansko-afričke posade.
Prema izjavi zvaničnika iz luke Aden, na jugu Jemena, na tanker je, verovatno, ispaljena raketa sa manjeg piratskog broda, a izvor iz japanske ambasade u Sani je naveo da je brod lako oštećen i da će nastaviti put prema saudijskoj luci >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Džeda, na Crvenom moru.
Podataka o eventualnim žrtvama nema, izvestila je agencija DPA.
Istovremeno, predstavnici španske vlade i somalijski lideri pokušavaju da izdejstvuju oslobađanje 26 članova posade otetog španskog ribarskog broda, saopštilo je špansko ministarstvo spoljnih poslova.
Ribarski brod "MS plaja de Bakio" otet je juče dok je lovio tune oko 450 kilometara od somalijske obale.
U sapoštenju ministarstva je navedeno da su svi mornari dobrog zdravlja, ali, prema Istočnoafričkom programu za pomoć moreplovcima, jedna osoba je ranjena, ali nije precizirano da li je reč o članu posade ili nekom od pirata.
Lokalni lideri sada pokušavaju da stupe u kontakt sa otmičarima i da izdejstvuju oslobađanje posade.
Predstavnik pirata je rekao da traže otkup.
Španske vlasti hoće da stupe u vezu sa lokalnim vlastima preko ambasade u Keniji, zemlji susedu Somalije.
Španska fregata se iz Crvenog mora uputila u oblast gde je izvedena otmica.
Španije je obavestila i NATO o ovom incidentu u slučaju potrebe da ratni brodovi te organizacije mogu da intervenišu.
Adenski zaliv, koji se nalazi na veoma prometnom pomorskom trgovačkom putu između Azije i Evrope, jedan je od najopasnijih na svetu zbog napada pirata.
Međunarodna pomorska kancelarija svetuje brodovima koji ne pristaju u somalijske luke da plove barem na 200 kilometara udaljenosti od somalijske obale.
Aktivnost somalijskih pirata naglo je porasla posle svrgavanja diktatora Mohameda Siada Barea 1991. godine.
















