Izvor: Politika, 17.Jan.2013, 23:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Nagrade za majstore origamija i bonsaija
Dok radni dan Beograđanka Ana Radžić provodi kao pravnik, u slobodno vreme posvećena je pravljenju cveća, ukrasnih kutija, čestitki, samurajskih kapa, ždralova... od papira. Nikada nije bila u Japanu, nikada nije uzimala časove origamija, ali je u tome postala majstor. To potvrđuje i priznanje koje će joj zbog doprinosa u promociji ove veštini danas zvanično uručiti ambasador Japana u Srbiji Tošio Cunozaki. U razgovoru za „Politiku” Ana Radžić se prisetila svog prvog susreta >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << sa origamijem:
– Kao srednjoškolka bila sam na jednoj žurci i na ormanu primetila razne figure napravljene od papira. Nisu me zainteresovale one koje su predstavljale životinje, već razni geometrijski oblici. Drug, organizator tog druženja, pokazao mi je jedan jedini primer koji je znao i kada sam došla kući do jutra sam sastavljala papire po njegovom uputstvu. To je moja prva neprospavana noć – seća se Ana Radžić.
I danas od svih vrsta najdraži joj je „modularni origami”, odnosno pravljenje modela od više papira. Naravno, upozorava nas naša sagovornica, makaze i lepak u ovom poslu nisu dozvoljene, ali su logika, strpljenje i preciznost neophodni.
– Recimo, tridesetak papirića treba spojiti tako da nastane dodekaedar. Vrlo interesantni su mi i oni modeli koji nastaju savijanjem vlažnog papira, jer liče na pravo vajarsko delo. Inače papiri od kojih nastaje delo moraju da budu isključivo kvadratnog, pravougaonog ili trouglastog oblika – otkriva nam Ana Radžić tajne ove japanske veštine.
Njenom usavršavanju umnogome je pomogao internet, kao i sklapanju brojnih prijateljstva sa majstorima iz Japana koje je upoznala putem te globalne mreže.
Pored Ane Radžić u Beograd deo Japana uselio je i Aleksandar Dimitrijević, koji će takođe danas dobiti priznanje. Kod ovog bonsai majstora bukva, smrča, japanski javor, ukrasna jabuka, kineski brest... sa svim svojim karakteristikama rastu, ne u dvorištu već u saksiji.
– Postoji raširena zabluda da je bonsai neka specijalna vrsta biljke koja raste kao patuljasto drvo, a iz ovoga se rodila još jedna zabluda – da se bonsai može posejati. Istina je da se bonsai pravi, odnosno oblikuje, od materijala koji imamo na raspolaganju – piše Dimitrijević na svojoj internet stranici.
V. Aranđelović
objavljeno: 18.01.2013.






