Izvor: Domino Magazin, 27.Maj.2011, 17:40 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Litijum u česmovači za srećniji život
Stopa samoubistava značajno je manja u oblastima gde je veće prisustvo litijuma zabeleženo u vodi za piće, kažu istraživači sa Medicinskog univerziteta u Beču
Studija izvršena u Austriji pokazuje da u 10 oblasti gde je zabeležen viši nivo litijuma u vodi za piće stopa samoubistava je 11 na 100.000 stanovnika, dok u 10 regiona sa najmanjim nivoom litijuma u vodi taj broj je 16 na 100.000 stanovnika.
Ova studija potvrđuje zaključke slične studije sprovedene >> Pročitaj celu vest na sajtu Domino Magazin << u Japanu 2009. godine.
Litijum je već decenijama poznat psihijatrima prilikom lečenja manične depresije i sličnih poremećaja ličnosti.
Brojni lekari širom sveta zalažu se za to da se u vodu za piće pored fluorida (koji se dodaje kako bi se sprečilo propadanje zuba) dodaje i litijum.
Dr Jacob Appel iz “Mount Sinai” bolnice u Njujorku naglašava da bi se vodi dodavao litijum u tragovima: “Ne govorimo o kliničkim dozama”, rekao je Appel i dodao da u slučaju da se uvede praksa dodavanja litijuma u vodu, osoba bi morala da dnevno popije količinu ekvivalentnu zapremini nekoliko olimpijskih bazena da bi upila količinu koju sadrži jedna tableta litijuma koja se prepisuje pacijentima sa mentalnim problemima.








