Izvor: RTS, 27.Mar.2017, 15:45 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Japanska donacija Domu zdravlja u Trgovištu
Primarnu zdravstvenu zaštitu meštanima Trgovišta pruža devet lekara i 34 medicinske sestre iz Doma zdravlja. Tri godine ustanova funkcioniše van sistema Zdravstvenog centra u Vranju, sa uglavnom starom medicinskom opremom. Službi za hitnu medicinsku pomoć i odeljenju laboratorije Ambasada Japana u Srbiji donirala je ambulantno vozilo i biohemijski analizator.
Doktor Žika Filipović jedini je pedijatar >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << u Domu zdravlja u Trgovištu, leči mlađe sugrađane više od 30 godina. Iako je u ovoj opštini pretežno starije stanovništvo, poslednjih godina rađa se više dece, oko 45 godišnje. Dnevno na pregled dođe tridesetak mališana.
"Organizujem posao, i savetovalište, i preventivni, kurativni deo, i školski i predškolski uzrast. Ultrazvuk kukova, abdomena za decu, i to ja radim", kaže dr Žika Filipović, specijalista pedijatrije.
Pored pedijatrije, u Domu zdravlja su i službe opšte medicine, stomatologije, ginekologije, laboratorije, imaju i apoteku.
"Sve je u redu, samo nekad nema lekova, pa moram u Vranje. U Radovnici živim, super je, nemam ništa loše da kažem", kažu meštani.
Više od pet hiljada stanovnika živi u Trgovištu, razuđeno je i planinsko područje sa 34 sela. Imali su ambulante u sedam sela, sada u tri.
"Nemoguće je zbog nedostatka lekara organizovati službu u tim ambulantama, ostali smo sa tri, jedna je na sedamnaestom kilometru prema bugarskoj granici, još dve na jedanaestom i devetom kilometru od Trgovišta", kaže dr Novica Živanović, direktor Doma zdravlja u Trgovištu.
Da meštanima bude dostupnija zdravstvena zaštita, pomaže ambasada Japana u Srbiji. Donirali su vozilo sa pratećom medicinskom opremom, za hitno zbrinjavanje, i savremeni aparat za sve biohemijske analize.
"Pomaže mnogo u poslu, otkako smo ga dobili, povećao se broj dnevnih uzoraka sa 15 na 30", kaže dr Stanče Mihailović-Milićević, specijalista kliničke biohemije.
"S obzirom na to da je opština veoma udaljena od Kliničkog centra Niš i Zdravstvenog centra Vranje, ovakvo vozilo je više nego potrebno", kaže Nenad Krstić, predsednik Opštine Trgovište.
Dom zdravlja u Trgovištu ima četiri sanitetska vozila koja su dotrajala i često bila na servisiranju. Opština izlazi u susret, ustupa terenska vozila pacijentima u udaljenim planinskim područjima.
rts.vranje@rts.rs
+381 17 424 945
Pogledaj vesti o: Japan







